Zrobienie szalika czy czapki na drutach nie jest już dla Ciebie wyzwaniem? Marzy Ci się własnoręcznie zrobiony kardigan na drutach? Z artykułu dowiesz się, jak się za to zabrać i co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do działania.
Kardigan na drutach - jakie narzędzia trzeba przygotować?
Nikogo nie zaskoczy fakt, że do zrobienia kardiganu na drutach potrzebne są druty i wełna. Włóczek na rynku obecnie nie brakuje. Mają zróżnicowaną kolorystykę i różne składy. Każdy więc znajdzie produkt, który wpadnie mu w oko.
Dla osób początkujących najlepsze są druty grube. Mogą być akrylowe lub plastikowe. Są to bowiem materiały lekkie, które nie wyginają się nawet w przypadku grubszych dzianin.
Ciekawym gadżetem może być tzw. elektroniczny licznik rzędów. To pewnego rodzaju nowość na rynku. To niepozorne akcesorium zakładane jest na palec i oznacza się na nim liczbę wykonanych rzędów. Na wyświetlaczu można monitorować na bieżąco stan swojej pracy.
W co jeszcze warto się zaopatrzyć? Przydać się mogą miarka do drutów, nożyczki do robótek ręcznych czy specjalna torebka na robótkę. Ten ostatni gadżet jest nieoceniony wówczas, gdy kardigan na drutach będzie robiony także poza domem, Wtedy można robótkę bez problemu przetransportować w inne miejsce.
Jak zrobić prosty sweter na bazie prostokąta?
Warto zacząć od prostych form. Przykładem może być kardigan bazujący na formie prostokąta. W tym przypadku musisz zrobić na drutach spory prostokąt, a potem złożyć jego rogi do środka wzdłuż krótszej krawędzi i zszyć. Trzeba jednak pamiętać o zostawieniu otworów na ręce. Poprzez zmianę szerokości czy długości prostokąta uzyskać można nieco bardziej dopasowany sweterek lub sweter w wersji oversize.
Jeśli poczujesz, że jest to dla Ciebie zbyt proste, możesz do formy dodać rękawy i kołnierz. Te elementy można stworzyć osobno i po prostu doszyć do korpusu.
Taki kardigan na drutach wykonać powinna bez większego problemu nawet osoba początkująca. Każdy, kto ma na swoim koncie dzierganie szalików, na pewno sobie z tym zadaniem poradzi. Swetry na bazie prostokąta są dość uniwersalne i pasują w zasadzie do każdego typu sylwetki. Podczas ich tworzenia trzeba wziąć pod uwagę takie parametry, jak szerokość, długość oraz obwód otworu na rękę. Na pewno dobrym wyborem będzie kardigan o szerokości 90 cm, długości 80 cm i obwodem na rękę 30 cm.
Kardigan na drutach - jak zdjąć miarę?
Oczywiście w przypadku robótek dzianinowych nie ma możliwości dokonywania poprawek. Ewentualne cięcia mogą bowiem uszkodzić wełnę. Trzeba więc przed przystąpieniem do działania dokładnie zdjąć miarę. Do tego celu potrzebna będzie miarka krawiecka, która nie może być zbyt luźno lub za mocno naciągnięta.
Osoba, z której zdejmowana jest miara, musi stać w naturalnej pozycji i trzymać luźno opuszczone ręce. Wszystkie pomiary należy zapisać. Jeśli nie są całkowite, trzeba je zaokrąglić do pełnej liczby. Najważniejsze wymiary modela to obwód klatki piersiowej, obwód talii, obwód bioder w najszerszym miejscu, szerokość pleców, długość stanu (długość od ramienia przy szyi do pasa), obwód ręki, długość ramienia i długość rękawa.
Jaką włóczkę wybrać do zrobienia kardiganu na drutach?
Sporo zależy od tego, jaki ma być efekt końcowy. Marzysz o ciepłym, grubym swetrze na najbardziej mroźne dni? A może preferujesz cienkie kardigany noszone wiosną i latem? Musisz na starcie określić swoje potrzeby.
Co ciekawe, gotowe projekty często już zawierają informacje na temat polecanej włóczki - jej składu czy grubości, a także drutów. Warto się do tych zaleceń stosować. Wtedy wszystko powinno pójść zgodnie z planem. Z drugiej strony zmiana grubości drutów daje szansę na uzyskanie ciekawego efektu.
Jaką włóczkę wybrać do zrobienia kardiganu na drutach? Wybierać zdecydowanie jest z czego. Włóczki podzielić można przede wszystkim na naturalne i wykonane z tworzyw sztucznych. Jeśli mowa o swetrach na zimę to dużą popularnością nieustannie cieszy się wełna i to w różnych odmianach. Rozwiązaniem tańszym jest syntetyczny akryl, ale nie jest to najlepszy wybór do kardiganów. Włóczki jedwabne są drogie i uchodzą za luksusowe. Z drugiej strony są bardzo wytrzymałe. Dość uniwersalne są włóczki bawełniane. Tworzy się z nich swetry różnej grubości. Poza tym spotkać się jeszcze można z włóczkami poliestrowymi, lnianymi czy bambusowymi.
Jeśli kardigan na drutach ma pełnić funkcję ciepłego swetra na zimę, najlepiej sprawdzi się włóczka wełniana. Doskonale izoluje przed niskimi temperaturami, a przy okazji dobrze odprowadza wilgoć. Nie trzeba się wtedy martwić o przegrzanie czy przyklejanie do ciała ubrania. Wełniane włókna są też sprężyste i dość rozciągliwe. Nie gniotą się zbyt szybko.
Czasem mówi się jednak, że wełna “gryzie”. Nie jest to jednak normą. Wiele zależy od wybranej odmiany. Wełna merynosowa jest miękka w dotyku i puszysta. Świetnie nadaje się na swetry. Podobnie jest zresztą z kaszmirem.
Robienie na drutach - czy rzeczywiście warto?
Dawniej robienie na drutach cieszyło się bardzo dużą popularnością. W sklepach był bowiem problem z dostępnością towaru. Jeśli człowiek chciał się ładnie ubrać, musiał sam o to zadbać. Dzisiaj w sklepach ubrań różnego rodzaju nie brakuje. Jednak robienie na drutach ma nadal swoich zwolenników.
Na drutach można wyczarować rzeczy oryginalne, niepowtarzalne, takie, których nie ma w żadnym sklepie. W ten sposób można też sporo zaoszczędzić. Kardigan na drutach wykonać można z 6-7 motków włóczki. Tymczasem w sklepach swetry wykonane z dobrej jakości materiałów do najtańszych zdecydowanie nie należą.
Nie można zapominać także o tym, że robienie na drutach po prostu odstresowuje. Oczywiście niektórym osobom zajęcie to wydaje się nudne. Rzeczywiście na zrobienie na drutach kardiganu trzeba poświęcić sporo czasu. Jednak powtarzalne czynności naprawdę uspokajają, wyciszają. Dodatkowo samodzielne stworzenie czapki, szalika czy swetra na drutach daje bardzo dużą satysfakcję.