Planujesz wykonać na drutach koc? Chcesz, żeby był gruby i ciepły? A może masz zamiar zrobić cienki, nadający się na letnie wieczory? Zainwestuj w odpowiednią włóczkę! Dzięki naszym poradom dowiesz się, jaka włóczka na koc będzie idealna! Co masz do wyboru? Włóczki naturalne, syntetyczne, a także mieszanki obu tych rodzajów. Poznaj ich wady i zalety! Dowiedz się również, jakie są uniwersalne wskazówki, które pomogą Ci znaleźć odpowiednią przędzę na koc.
Jaka włóczka na koc? Może wełniana?
Pochodzenie włóczek naturalnych może być zwierzęce lub roślinne. Te pierwsze to przede wszystkim włóczki wykonane z różnego rodzaju wełny. Mogą to być przędze z wełny owczej, jak szetland i kaszmir, a także z wełny koziej, takie jak moher lub angora. Koce, jak również inne rzeczy zrobione z wełny, mają bardzo dużo zalet. Wełna ma między innymi właściwości antybakteryjne, jest hipoalergiczna, absorbuje promieniowanie UV, wchłania pot, zatrzymuje wilgoć. Co więcej, jest ona bardzo odporna – niestraszne jej ścieranie i trudno ją poplamić. Największą zaletą wełny jest jednak to, że faktycznie ogrzewa, dlatego też wełniana włóczka to bardzo dobra propozycja na ciepły koc.
Na co jednak warto zwrócić uwagę, kupując wełnianą włóczkę? Nie może ona okazać się gryząca ani drapiąca. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy kocyk ma być przeznaczony dla noworodka lub bardzo małego dziecka. Warto również sprawdzić, czy maluch nie ma uczulenia na wełnę. Nie chcesz przecież, żeby pierwsza drzemka dziecka pod nowym okryciem zakończyła się uciążliwą wysypką na całym ciele. Pod kocykiem wykonanym z wełny dziecku z pewnością będzie ciepło. Nie będzie mu jednak zbyt gorąco i nie spoci się.
Również u osób dorosłych wełniane koce spotkają się z uznaniem. Jaką wełnianą włóczkę wybrać na koc? Dobrym pomysłem jest zwłaszcza włóczka z wełny merynosów, czyli tak zwane merino. Jest ona miękka i delikatna. Nada się również włóczka z alpaki, która także będzie przyjemna w dotyku. Droższą opcją jest wybór włóczki wykonanej z kaszmiru. Koc z niego z pewnością będzie wyróżniał się najwyższą jakością, a jego użytkowanie będzie bardzo komfortowe.
Bawełniana, bambusowa, a może lniana? Poszukiwanie odpowiedniej włóczki na koc
Drugim rodzajem włóczek naturalnych są te, które mają pochodzenie roślinne. To między innymi przędze jedwabne, lniane, bawełniane i bambusowe. Na koce nadają się przede wszystkim dwie ostatnie. Koce wykonane z włóczki bawełnianej cieszą się dużą popularnością. Jest to zasługa tego, że przędza ta jest całkowicie naturalna. Dlatego też nie uczula. To istotne przede wszystkim w momencie, gdy koc ma być przeznaczony dla alergika lub małego dziecka. Jego zaletą jest również fakt, że jest w pełni bezpieczny. Bawełna bowiem „oddycha”, co w praktyce oznacza, że nawet gdy niemowlę przypadkowo położy sobie kocyk na twarzy, nie dojdzie do uduszenia, bo bawełna przepuszcza powietrze. Koce bawełniane to dobra opcja na cieplejsze pory roku. Będą chronić przed słońcem lub wiatrem, a małe dziecko się pod nimi nie spoci. Z kolei osoby dorosłe z przyjemnością mogą korzystać z bawełnianych koców w letnie dni, zwłaszcza wieczorami. Interesującą alternatywą dla bawełny jest włóczka bambusowa. Stała się ona bardzo popularna w ostatnich latach, gdyż wiele osób uznaje ją za bardziej delikatną od bawełny. Jest ona w 100 procentach naturalna, a dodatkowo też przewiewna.
Włóczki syntetyczne na koc – mocne i słabe strony
Nie wiesz, jaka włóczka na koc będzie idealna? Rozważasz zakup włóczek syntetycznych? Musisz wiedzieć, że powstają one w wyniku procesów chemicznych. Za najpopularniejsze uznaje się te wykonane z akrylu, polipropylenu i poliestru. Ich niepodważalną zaletą jest stosunkowo niska cena. Co więcej, włóczki syntetyczne dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Zakupić można nawet przędze cieniowane, dające naprawdę interesujący efekt wizualny. Włóczki syntetyczne są również łatwo dostępne. Można je kupić w wielu miejscach, nie tylko w specjalnych sklepach z włóczkami. W przypadku, gdy włóczki syntetyczne są dobrej jakości, nie powinny one uczulać. Jakie są zatem ich wady? Jeśli włóczki syntetyczne są złej jakości, gdyż zawierają na przykład substancje barwiące, mogą one wywoływać uczulenia i powodować podrażnia. To niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy koc ma być przeznaczony dla niemowlaka lub małego dziecka. Pamiętaj też, że sztuczne materiały nie przepuszczają powietrza, nie grzeją również zbyt skutecznie.
Jaka włóczka na koc? Może mieszanki?
Kolejną możliwością podczas wyboru idealnej włóczki na koc jest zakup przędzy wykonanej z mieszanek. Może to być na przykład włóczka z różnych rodzajów wełny, akryl i bawełna, bambus i poliester i wiele innych kompozycji.
Uniwersalne wskazówki, które pomogą Ci dobrać włóczkę na koc
Miękka i ciepła!
Planujesz zakup włóczki, z której w przyszłości wykonasz koc? Zwróć uwagę, żeby była ona miękka i ciepła. To bardzo ważne cechy koca, dlatego też przędza koniecznie musi taka być. Cechami tymi charakteryzują się np. włóczki wełniane i w pewnym stopniu akrylowe.
Gruba włóczka na koc
Chcesz, żeby Twój koc był mięsisty i ciepły? Zdecyduj się na grubą włóczkę. Jej kolejną zaletą jest fakt, że koc zostanie wykonany o wiele szybciej niż koc z cienkiej włóczki.
Włóczka, która się nie mechaci
Koce używane są bardzo często. Regularnie są one zatem narażone na tarcie i kontakt z innymi materiałami, jak na przykład obicie kanapy, ubrania, pościel. Dlatego też wybierając idealną włóczkę na koc, warto postawić na taką, która jest dodatkowo zabezpieczona przed mechaceniem się.
Wybór odpowiedniej włóczki na koc wcale nie jest taki trudny – nie powinien być jednak przypadkowy! Wybierz taką, która wykonana jest z odpowiedniego rodzaju przędzy, jest odporna na mechacenie, nie drapie, a także jest dość gruba, ciepła i miękka! W naszym sklepie z pewnością uda Ci się nabyć włóczkę, która przyczyni się do tego, że zrobiony przez Ciebie koc będzie rewelacyjny!