Miękkie dodatki to absolutny hit kolejnych sezonów. Puszyste torebki i lekkie dodatki pokochali niemal wszyscy. Nie ma w tym nic dziwnego - prezentują się niezwykle ciekawie i… można je zrobić samodzielnie. Chcesz uzupełnić stylizację o niebanalny akcent, podarować dziecku wyjątkowy upominek albo zdecydowanie wyróżnić się z tłumu? Zobacz, jak zrobić torebkę na szydełku i wykorzystaj rozwiązania, z których skorzystało dotąd niewielu. Podpowiadamy, jak wyszydełkować klasyczną listonoszkę z włóczki Himalaya Dolphin Baby. Przyznasz, że odważnie?
Włóczka Himalaya Dolphin Baby - poznaj ją bliżej
Włóczka Himalaya Dolphin Baby pojawiła się na rynku stosunkowo dawno i absolutnie nie jest nowością. Mimo to wciąż zaskakuje. Tym razem uniwersalnością zastosowań. Szalenie miękka, bardzo lekka i przyjemna, świetnie sprawdza się na wyroby dziecięce, maskotki i… torby. Odpowiednia do przerabiania na drutach (6,5 mm) lub szydełku (4,5 mm) zapewnia ogromny komfort pracy, również osobom początkującym.
Włóczka Himalaya Dolphin Baby jest dostępna w bardzo szerokiej gamie barw, obejmującej odcienie podstawowe, odważne i wielokolorowe. Kolory są odpowiednio nasycone i nie tracą na atrakcyjności nawet w sytuacji intensywnego użytkowania gotowych przedmiotów.
Pluszowa włóczka ma jeszcze jedną zaletę. Bardzo dobrze znosi regularne pranie i umiarkowane wirowanie. Ewentualnych zanieczyszczeń pozbędziesz się w zaledwie 30 stopniach.
Torebka z włóczki Himalaya Dolphin Baby - czy to się uda?
Projekt wydaje się odważny i… taki jest, ale jesteśmy przekonani, że się uda. Tym bardziej jeśli wyposażysz gotową torebkę w podszewkę. Jej funkcję może pełnić np. bawełniany woreczek, ściągany sznurkiem. Czy taki dodatek jest stylowy? Jak najbardziej. Co więcej, podobnie jak w przypadku sztucznego futerka lub filcu, nie musisz czekać na zimę, by móc taką torebkę nosić.
Model, który z nami wyszydełkujesz, charakteryzuje się ogromną uniwersalnością i może być dowolnie zdobiony. Jako uzupełnienie torebek damskich bardzo często stosuje się ręcznie robione aplikacje, np. kwiaty, dziecięcych zaś - np. uszy królika.
Jak zrobić torebkę na szydełku? Przygotuj się!
Samodzielne wyszydełkowanie torebki wymaga dobrego warsztatu. Niezbędne będą odpowiednie narzędzia i materiały:
- włóczka Himalaya Dolphin Baby w wybranym kolorze;
- nożyczki;
- szydełko 4,5 mm.
Jeśli chcesz dodatkowo ozdobić gotową torebkę, wybierz więcej niż jeden kolor włóczki. Co ważne, jeżeli planujesz wyszydełkować dodatkową torbę w tym samym odcieniu, włóczkę na planowane projekty zamów u jednego sprzedawcy w tym samym czasie. Kolejne partie (lub motki kupione w innym miejscu) mogą mieć nieco inny odcień.
Torebka na szydełku krok po kroku
Jak zrobić torebkę na szydełku? Wbrew pozorom, wcale nie tak trudno. Dodatek, który proponujemy składa się z dziewięciu rzędów przerabianych spiralnie. W praktyce oznacza to, że kolejne okrążenia nie będą miały oczka początkowego. Co istotne dla tego projektu, wszystkie rzędy będą przerabiane półsłupkami. Szczegóły znajdziesz w poniższej instrukcji.
Szydełkowanie z wykorzystaniem włóczki Himalaya Dolphin Baby to prawdziwa przyjemność. Zacznij zatem pracę, zaczynając od tzw. magicznego kółeczka. Zrobisz je, układając włóczkę w niedomkniętą ósemkę, następnie zaś - przekładając końcówkę włóczki (tę od strony kłębka) dołem i za pomocą szydełka - wyciągnąć pętelkę. Następnie postępuj według poniższej instrukcji:
1. Wykonaj 6 półsłupków, złap za ogonek i pociągnij. Przerobione półsłupki powinny ułożyć się w okrąg, czyli okrążenie startowe.
2. Drugie okrążenie to półsłupki przerabiane podwójnie w tym samym półsłupku z poprzedniego okrążenia.
3. Przerabiaj półsłupki z drugiego okrążenia do momentu, w którym uzyskasz ich 12. Pamiętaj, że półsłupki przerabiasz podwójnie w tym samym półsłupku z poprzedniego okrążenia.
4. Kontynuuj przerabianie półsłupków w trzecim okrążeniu. Tym razem przerabiasz półsłupek podwójny, następnie - półsłupek pojedynczy. Zawsze w tym samym półsłupku z poprzedniego okrążenia. Schemat powtarzasz do końca rzędu trzeciego.
5. Czwarte okrążenie przerabiasz według schematu 2 1 1, co oznacza półsłupek podwójny i dwa półsłupki pojedyncze. W całym okrążeniu powinny być teraz 24 półsłupki.
6. W kolejnych okrążeniach, aż do okrążenia dziewiątego dokładaj po jednym półsłupku pojedynczym. Schematy powinny wyglądać następująco:
- w okrążeniu piątym: 2 1 1 1, łącznie 30 półsłupków;
- w okrążeniu szóstym: 2 1 1 1 1, łącznie 36 półsłupków;
- w okrążeniu siódmym: 2 1 1 1 1 1, łącznie 42 półsłupki;
- w okrążeniu ósmym: 2 1 1 1 1 1 1, łącznie 48 półsłupków;
- w okrążeniu dziewiątym: 2 1 1 1 1 1 1 1, łącznie 54 półsłupki.
7. Wyszydełkuj drugi, taki sam okrąg.
8. Okręgi, czyli boki torebki musisz ze sobą połączyć, zszywając je (szydełkiem!). Na lewej stronie okręgu zrób oczko łańcuszka, czyli tzw. oczko zwrotne, a następnie - przewróć robótkę na lewą stronę i przerabiaj półsłupki pomiędzy półsłupkami. Zrób narzut, przeciągnij pętelkę przez pierwsze oczko, pobierz włóczkę i przeciągnij ponownie. Na brzegu powinno powstać 36 półsłupków.
9. Przełóż robótkę na drugą stronę, zrób oczko zwrotne i rozpocznij szydełkowanie kolejnego rzędu. Szydełko wbijaj w kolejny półsłupek.
10. Powtarzaj przerabianie rzędów po okręgu do momentu, aż uzyskasz pożądaną grubość torebki.
11. Zszyj części torebki. W tym celu przygotuj nić o długości odpowiadającej trzykrotnej długości wydzierganego boku. Poszczególne elementy możesz zszyć igłą lub szydełkiem.
12. Wydziergaj rączki torebki. Przeciągnij włóczkę w miejscu, w którym kończą się jej boki i pozostaw około 10 cm ogonek. Przerób oczka ścisłe - musi ich być 5, po kolejnych jodełkach.
13. Zrób oczko łańcuszka. Powstanie łuk. Następnie przerób 45 oczek łańcuszka, a uchwyt torebki przymocuj do piątej jodełki, licząc od końca brzegu torebki.
14. Przerób półsłupek, a następnie - jedno oczko łańcuszka, jako oczko zwrotne. Powtórz 45 oczek łańcuszka w drugą stronę i przymocuj uchwyt.
15. Powtórz schemat i przygotuj drugą rączkę torebki.
W jakich stylizacjach sprawdzi się torebka z włóczki Himalaya Dolphin Baby?
Już wiesz, jak zrobić torebkę na szydełku? Sprawdź, jak ją nosić. Model w całości wykonany z charakterystycznej, pluszowej włóczki świetnie sprawdzi się w zestawach miejskich, niezobowiązujących i na luzie. Jest oryginalna i nieoczywista, stąd warto łączyć ją raczej z prostymi i minimalistycznymi elementami garderoby. Co ważne, pora roku nie ma tu żadnego znaczenia.