Producenci

Jak zrobić okrągły obrus na szydełku? Praktyczne wskazówki

Marzysz o klimatycznych tekstyliach rodem z babcinej skrzyni, które efektownie ozdobią domowe meble? Obrusy i serwety idealnie wpisują się w mieszkalne wnętrza. Możesz nakrywać nimi stoły, komody, szafki, czy ławy. Najbardziej cieszą dekoracje wykonane własnoręcznie. Dziś przybliżymy Ci, jak wygląda samodzielne tworzenie obrusu, który okaże się perfekcyjnym dodatkiem na ulubiony stół. Jak zrobić okrągły obrus na szydełku? Przeczytaj artykuł i odkryj, że to zadanie wcale nie jest takie trudne, jakie się na początku może wydawać!

Jak zrobić okrągły obrus na szydełku? Zacznij od stworzenia planu

Na samym początku musisz zdecydować, jaką formę, wzór i rozmiar będzie miał Twój obrus. Od tych wytycznych zależy rodzaj i ilość materiałów niezbędnych do pracy. Celem jest dekoracja o okrągłym kształcie. Obrus ma efektownie rozkładać się na stole, bądź niewielkim stoliku. Dziś podpowiemy, jak wykonać ozdobę o średnicy 35 cm. Tylko od Ciebie zależy, czy rozszerzysz szydełkowanie o kolejne partie! Prezentowany wzór pozwala na tworzenie dowolnej ilości powtórzeń i rzędów. Musisz liczyć się z tym, że schemat będzie pracochłonny. Jednak nie obawiaj się — nie znaczy to, że wzór okaże się trudny, wręcz przeciwnie!

Przygotuj materiały

Co jest najważniejsze podczas pracy? Oczywiście materiały! Jakie artykuły powinny znaleźć się na Twoim blacie roboczym?

Kordonki

Świetnym tworzywem do wykonania stylowego obrusu będę kordonki. Największą popularnością cieszą się wersje bawełniane. Motki o cienkiej nitce charakteryzuje mnogość zastosowań. Jak zrobić okrągły obrus na szydełku? Możesz wykorzystać kordonki w jasnych odcieniach. Klasyczną, ponadczasową dekorację wykonasz z białej i beżowej nitki. Idealny zestaw to produkty marki MONIKA. Śnieżna biel w połączeniu z ecru lub beżem stworzy nieprzeciętny efekt.

Szydełko

Oprócz kordonków niezbędne będzie szydełko — my wybraliśmy wariant o grubości 1,5 mm. Postaw na wygodę i sięgnij po plastikowy model PONY. Podczas pracy materiał nie będzie się haczył. Równie dobrą alternatywą będzie stalowe szydełko z rączką.

Nożyczki

Do podcinania nadmiaru nici przydadzą się sprawne nożyczki. Możesz wykorzystać takie typu bocian, które pozwalają na precyzyjne cięcie.

Schemat pracy, czyli jak zrobić okrągły obrus na szydełku

Od czego zacząć pracę z szydełkiem i kordonkiem? Na początku musisz wyobrazić sobie efekt, jaki zamierzasz osiągnąć. Poszczególne wzory i schematy będą się systematycznie powtarzać, tworząc spójną całość. Kluczem jest „złapanie” ciągu, odpowiedniego systemu, który będzie się powielał.

Pierwszy rząd — czas start!

Zaczynamy od jaśniejszego kordonka. Pierwszym zadaniem jest stworzenie pętelki. Następnie wkładamy do niej szydełko i wykonujemy 7 oczek tzw. łańcuszka. Krótki łańcuszek zamknij w kółeczko. W tym celu wbij szydełko w pierwsze oczko i przeciągnij, tworząc pętlę. Przytrzymaj palcem wzdłuż kółka nitkę, która została i wykonaj pierwszy rząd docelowego obrusu. Zacznij od czterech oczek swojego łańcuszka. Pierwsze 3 to słupki, natomiast czwarte — oczko oddzielające słupki w pierwszym rzędzie. Teraz czas na narzut. Przytrzymaj nitkę początkową i wykonaj 13 słupków oddzielonych jednym oczkiem łańcuszka. Za ostatnim słupkiem wykonaj jeszcze jedno oczko i połącz pierwszy rząd. Jak? Wbij szydełko w łańcuszek początkowy, w trzecie oczko i wykonaj oczko ścisłe. Tak będzie wyglądało zakończenie każdego rzędu.

Drugi i trzeci rząd

Drugi rząd zacznij od wykonania oczka ścisłego w lewo. Kontynuuj, tworząc 5 oczek łańcuszka. Teraz czas na narzut i wykonanie słupków. Tym razem stworzysz je, wbijając nowe słupki w te utworzone poprzednio — pod spodem. W drugim rzędzie oddzielają je 2 oczka łańcuszka. W ten sposób powstanie cały bieżący rząd. Zakończ go podobnie jak w przypadku pierwszego. Idąc tą samą drogą, zacznij trzeci. Wykonaj jedno oczko ścisłe w lewo. Tym razem w każdej powstałej dziurce zrobisz po 3 słupki. Zacznij od trzech oczek zastępujących pierwszy słupek. Tak będzie wyglądać cały trzeci rząd.

Czwarty i piąty rząd — nie poddawaj się!

Rozpocznij czwarty rząd — wykonaj 13 oczek łańcuszka, odlicz 4 słupki w lewo i wbij się w czwarty słupek. Zrób narzut, oczko ścisłe i przeciągnij całość. Powstanie coś w stylu „ucha". Wykonaj kolejne 13 oczek, ponownie odlicz 4 z nich i...kontynuuj w ten sam sposób cały rząd! Kolejny z nich to oczko ścisłe w lewo. Wejdź na łańcuszek, który jest w pierwszym rzędzie. Wykonaj 18 półsłupków na każdym łańcuszku. Wbij w niego szydełko i przerabiaj tak 18 powtórzeń. W ten sposób udekoruj każde powstałe wcześniej ucho. Piąty rząd gotowy!

Już prawie... szósty i siódmy rząd

Rozpocznij szósty, wykonując 7 oczek ścisłych w lewo. Zrób 3 oczka łańcuszka, wykonaj narzut i stwórz w kolejnym oczku słupek. Tak powinny powstać aż 3 słupki z rzędu. Wykonaj 2 oczka odstępu, narzut i wspomniany słupek. Zrób 6 oczek ostępu przed kolejnym kółkiem i wykonaj 7 następnych oczek na łuku. Ponów ten sam motyw, aż dojdziesz do końca rzędu. Połącz całość standardowo, jak poprzednio. Siódmy rząd zaczyna się trzema oczkami ścisłymi w lewo. Cała seria polega na powieleniu poprzedniego rzędu.

Zwieńczenie dzieła, czyli ósmy i dziewiąty rząd

Ósmy rząd zaczynają 3 oczka ścisłe w lewo. Ta seria jest dość skomplikowana. Wykonasz tu podwójne słupki i pikotki. Wykonaj 7 oczek łańcuszka. Wróć szydełkiem do czwartego i zrób wspomniany pikotek. Wbij szydełko i zrób oczko ścisłe. Teraz wykonaj podwójne słupki. W tym celu nawiń szydełko dwukrotnie i w dziurce przerób podwójny słupek. 3 oczka łańcuszka, pikotek, powrót do słupka — tak ma wyglądać aktualna praca. Pomiędzy motywami musi być odstęp - 4 oczka łańcuszka. Zakończ rząd, dorabiając podwójny słupek i pikotek na początku pierwszego łańcuszka, zakończ oczkiem ścisłym. Dziewiąty rząd rozpoczniesz od wbicia się w pikotek przy pętelce. Stwórz oczko ścisłe i powiel serię z „uszami”, czyli łukami. Ta sekwencja będzie wymagała zmiany koloru kordonka na ciemniejszą wersję. W ten sposób elegancko wykończysz przygotowywany obrus.

Możesz też powtórzyć piąty, szósty, siódmy i ósmy rząd, tworząc harmonijną kompozycję. Im dalej będziesz kontynuować, tym obrus będzie większy. Powodzenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl