Producenci

Jak zrobić gwiazdkę na szydełku? Praktyczny poradnik dla każdego

Jak zrobić gwiazdkę na szydełku? Praktyczny poradnik dla każdego

Koniec pierwszego kwartału nowego roku, to najepszy czas, żeby zacząć przygotowywać… ozdoby zimowe i bożonarodzeniowe, zwłaszcza jeśli tym razem chcesz obdarować nimi najbliższych. Osiągnięcie wprawy, troska o estetykę, a wreszcie - wyszydełkowanie nawet kilkuset ozdób wymaga czasu. Zobacz, jak zrobić gwiazdkę na szydełku i nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę! Tym bardziej że białe gwiazdki mogą się okazać niezbędne również w trakcie trwania roku, np. jako upominki dla gości z okazji I Komunii Świętej lub Chrztu Świętego.

Jak zrobić gwiazdkę na szydełku? Odpowiednio się przygotuj

Przygotuj potrzebne narzędzia i materiały

Szydełkowanie zimowych i bożonarodzeniowych gwiazdek wymaga odpowiedniego przygotowania. Kluczowe znaczenie mają nie tylko odpowiednie materiały i narzędzia, ale także umiejętności rękodzielnika. W przypadku tych pierwszych niezbędne będą:

- bawełniany kordonek w wybranym kolorze. Mimo że najczęściej wykorzystuje się biały, szydełkowe gwiazdki w odcieniach beżu, szarości i pudrowego różu będą prezentowały się niezwykle.

- szydełko o odpowiedniej grubości. Należy je dopasować do materiału, z którym będzie pracowało. Jeśli zdecydujesz się na kordonek MAXX Monika, dostępny w proponowanym przez nas asortymencie, sięgnij po szydełko 1,5 - 2,5 mm.

Jeśli jesteś osobą początkującą, cienki kordonek zastąp włóczką. Zwróć jednak uwagę, żeby przędza była raczej gładka. Wystające kłaczki mogą utrudnić i spowolnić pracę.

Naucz się przerabiać oczka

Sprawne posługiwanie się szydełkiem wymaga znajomości podstaw. Chcesz wiedzieć, jak zrobić gwiazdkę na szydełku? Naucz się wykonywać:

- oczko ścisłe zamykające;

- oczko łańcuszka;

- półsłupek bez narzutu;

- słupek pojedynczy;

- trzy słupki zakończone razem;

- dziewięć słupków pojedynczych wkłutych w jedno oczko z poprzedniego okrążenia.

Gwiazdka na szydełku krok po kroku

Jak zrobić gwiazdkę na szydełku? Zacznij od pętli początkowej. Ułóż kordonek (lub włóczkę) w niedomkniętą ósemkę, a następnie przełóż jego końcówkę, tę od strony kłębka dołem i wyciągnij pętelkę. Czas na pierwsze kółko - aby je wykonać, musisz zrobić sześć oczek łańcuszka. W kolejnym kroku łańcuszek powinieneś zamknąć w kółko oczkiem ścisłym zamykającym. Jak to zrobić? Wkłuj szydełko w pierwsze oczko łańcuszka, zrób narzut i przeciągnij nitkę przez oba oczka znajdujące się na szydełku.

Pierwsze okrążenie: w okrążeniu pierwszym będziesz przerabiać grupy trzech pojedynczych słupków łańcuszka zakończonych razem na przemian z trzema oczkami łańcuszka. Rozpocznij je od trzech oczek łańcuszka i kontynuuj sekwencję do końca okrążenia. Zakończysz je oczkiem ścisłym zamykającym. Wykonaj jeszcze jedno, żeby przejść do kolejnego okrążenia.

Drugie okrążenie: w okrążeniu drugim będziesz wykonywać po pięć słupków pojedynczych na każdym łuku utworzonym przez oczka z poprzedniego okrążenia. Ponownie zaczynasz od trzech oczek. Okrążenie zakończysz oczkiem ścisłym zamykającym.

Trzecie okrążenie: w trzecim okrążeniu będziesz przerabiać dziewięciu słupków pojedynczych wkłutych w jedno oczko. Po zakończeniu całego wachlarza, przerób go ponownie. Okrążenie zamkniesz oczkiem ścisłym zamykającym.

Czwarte okrążenie: czwarte okrążenie rozpocznij od 13 oczek łańcuszka, następnie zaś wykonaj oczko zamykające, wbijając szydełko w oczko ścisłe zamykające poprzedniego okrążenia.

Piąte okrążenie: rozpoczniesz je od przerobienia siedmiu półsłupków do połowy łuku. W kolejnym kroku wykonasz trzy oczka łańcuszka.

Szóste okrążenie: tym razem rozpocznij od ośmiu oczek łańcuszka, na szczycie ramienia wykonaj zaś jeden słupek pojedynczy i ponownie przerób 8 oczek łańcuszka. Pomiędzy ramionami zrób oczko zamykające.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl