Producenci

Jak zrobić gwiazdkę na szydełku? Praktyczny poradnik dla każdego

Koniec pierwszego kwartału nowego roku, to najepszy czas, żeby zacząć przygotowywać… ozdoby zimowe i bożonarodzeniowe, zwłaszcza jeśli tym razem chcesz obdarować nimi najbliższych. Osiągnięcie wprawy, troska o estetykę, a wreszcie - wyszydełkowanie nawet kilkuset ozdób wymaga czasu. Zobacz, jak zrobić gwiazdkę na szydełku i nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę! Tym bardziej że białe gwiazdki mogą się okazać niezbędne również w trakcie trwania roku, np. jako upominki dla gości z okazji I Komunii Świętej lub Chrztu Świętego.

Jak zrobić gwiazdkę na szydełku? Odpowiednio się przygotuj

Przygotuj potrzebne narzędzia i materiały

Szydełkowanie zimowych i bożonarodzeniowych gwiazdek wymaga odpowiedniego przygotowania. Kluczowe znaczenie mają nie tylko odpowiednie materiały i narzędzia, ale także umiejętności rękodzielnika. W przypadku tych pierwszych niezbędne będą:

- bawełniany kordonek w wybranym kolorze. Mimo że najczęściej wykorzystuje się biały, szydełkowe gwiazdki w odcieniach beżu, szarości i pudrowego różu będą prezentowały się niezwykle.

- szydełko o odpowiedniej grubości. Należy je dopasować do materiału, z którym będzie pracowało. Jeśli zdecydujesz się na kordonek MAXX Monika, dostępny w proponowanym przez nas asortymencie, sięgnij po szydełko 1,5 - 2,5 mm.

Jeśli jesteś osobą początkującą, cienki kordonek zastąp włóczką. Zwróć jednak uwagę, żeby przędza była raczej gładka. Wystające kłaczki mogą utrudnić i spowolnić pracę.

Naucz się przerabiać oczka

Sprawne posługiwanie się szydełkiem wymaga znajomości podstaw. Chcesz wiedzieć, jak zrobić gwiazdkę na szydełku? Naucz się wykonywać:

- oczko ścisłe zamykające;

- oczko łańcuszka;

- półsłupek bez narzutu;

- słupek pojedynczy;

- trzy słupki zakończone razem;

- dziewięć słupków pojedynczych wkłutych w jedno oczko z poprzedniego okrążenia.

Gwiazdka na szydełku krok po kroku

Jak zrobić gwiazdkę na szydełku? Zacznij od pętli początkowej. Ułóż kordonek (lub włóczkę) w niedomkniętą ósemkę, a następnie przełóż jego końcówkę, tę od strony kłębka dołem i wyciągnij pętelkę. Czas na pierwsze kółko - aby je wykonać, musisz zrobić sześć oczek łańcuszka. W kolejnym kroku łańcuszek powinieneś zamknąć w kółko oczkiem ścisłym zamykającym. Jak to zrobić? Wkłuj szydełko w pierwsze oczko łańcuszka, zrób narzut i przeciągnij nitkę przez oba oczka znajdujące się na szydełku.

Pierwsze okrążenie: w okrążeniu pierwszym będziesz przerabiać grupy trzech pojedynczych słupków łańcuszka zakończonych razem na przemian z trzema oczkami łańcuszka. Rozpocznij je od trzech oczek łańcuszka i kontynuuj sekwencję do końca okrążenia. Zakończysz je oczkiem ścisłym zamykającym. Wykonaj jeszcze jedno, żeby przejść do kolejnego okrążenia.

Drugie okrążenie: w okrążeniu drugim będziesz wykonywać po pięć słupków pojedynczych na każdym łuku utworzonym przez oczka z poprzedniego okrążenia. Ponownie zaczynasz od trzech oczek. Okrążenie zakończysz oczkiem ścisłym zamykającym.

Trzecie okrążenie: w trzecim okrążeniu będziesz przerabiać dziewięciu słupków pojedynczych wkłutych w jedno oczko. Po zakończeniu całego wachlarza, przerób go ponownie. Okrążenie zamkniesz oczkiem ścisłym zamykającym.

Czwarte okrążenie: czwarte okrążenie rozpocznij od 13 oczek łańcuszka, następnie zaś wykonaj oczko zamykające, wbijając szydełko w oczko ścisłe zamykające poprzedniego okrążenia.

Piąte okrążenie: rozpoczniesz je od przerobienia siedmiu półsłupków do połowy łuku. W kolejnym kroku wykonasz trzy oczka łańcuszka.

Szóste okrążenie: tym razem rozpocznij od ośmiu oczek łańcuszka, na szczycie ramienia wykonaj zaś jeden słupek pojedynczy i ponownie przerób 8 oczek łańcuszka. Pomiędzy ramionami zrób oczko zamykające.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl