Producenci
Promocje
Płaszcz pepitka czarno biały 42
Płaszcz pepitka czarno biały 42

235,00 zł

Cena regularna: 330,00 zł

szt.

Jak zacząć robić na szydełku? Poznaj praktyczne wskazówki!

Nie da się ukryć – dzierganie jest w modzie. Sama chęć bycia trendy nie wystarczy jednak, by opanować podstawowe, a w późniejszym czasie bardziej zaawansowane umiejętności. Nie wiesz, jak zacząć robić na szydełku, potrzebujesz praktycznych wskazówek i inspiracji i szukasz pozytywnej motywacji? Jesteś w dobrym miejscu – krok po kroku przeprowadzimy Cię przez pozornie tylko trudne początki.

Na sukces w dzierganiu składają się nie tylko teoretyczna wiedza i praktyczne umiejętności. Równie ważny jest dobór odpowiednich akcesoriów i materiałów. Poniżej sprawdzisz, jakie narzędzia musisz zgromadzić, po czym poznasz włóczkę dedykowaną amatorom, a także – ile czasu może zająć nowe hobby. Dzięki temu nie tylko nic Cię nie zaskoczy, ale także – nic Cię nie zniechęci.

 

Stereotypy związane z szydełkowaniem

Szydełkowanie kojarzy się z czynnościami wykonywanymi przez osoby starsze. Robótki ręczne natomiast dają możliwość wyrażenia siebie i zabawy formą, co doceniają osoby w każdym wieku. W tym miejscu należy także zaprzeczyć innemu krzywdzącemu stereotypowi. Szydełko służy nie tylko do robienia zimowego szalika czy ciepłej czapki. Robótki ręczne to obecnie prawdziwe dzieła sztuki, które potrafią zachwycać każdego. Pasja do robienia na szydełku to także świetny pomysł na życie, w którym możesz osiągnąć rozwój zawodowy.

 

Zweryfikuj swoją gotowość i zdecyduj, czy masz czas

Zanim podejmiesz nowe wyzwanie, zweryfikuj swoją gotowość i sprawdź, czy masz odpowiednią ilość wolnego czasu. To nie żart – szybko przekonasz się, że szydełkowanie naprawdę wciąga, a odłożenie robótki na bok nierzadko jest naprawdę niemożliwe.

Kolejny krok, to znalezienie odpowiedniego miejsca. Chociaż bardziej wprawione dziewiarki łapią za robótkę niemal zawsze, kiedy mają na to ochotę, na początku warto zapewnić sobie spokój i ciszę. Dzięki temu skupisz się na realizowanym wzorze i nie popełnisz błędu, który mógłby mieć negatywny wpływ na wygląd całości. Możesz zdecydować się na dzierganie w zaciszu własnej sypialni, a latem – w ogrodzie. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

Zanim wybierzesz się na zakupy, sprawdź zasobność swojego portfela i decyduj, jaką kwotę chcesz zainwestować w rozwój pasji. Nie musisz się obawiać – o ile nie dasz się porwać emocjom, początek przygody z szydełkiem nie okaże się kosztowny. Wystarczą zaledwie dwa motki włóczki i szydełko w odpowiednim rozmiarze.  

Przy wyborze włóczki należy pamiętać, że ich wybór jest naprawdę szeroki. Motki różnią się od siebie nie tylko objętością i kolorem, ale przede wszystkim rodzajem materiału. Dzielą się na:

– włóczki naturalne pochodzenia zwierzęcego -wełna owcza, kozia, z alpaki, królicza, jedwab lub pochodzenia roślinnego – len, bawełna, bambus;

– oraz syntetyczne: akryl, poliester i mieszane.

Na początek Twojej przygody z szydełkowaniem nie powinieneś wybierać bardzo grubych i cienkich włóczek. Wówczas opanowanie podstawowych zasad dziergania nie będzie łatwe. Do nauki dobrze nadają się te motki, których długość wynosi ok. 200 – 300 m i których waga równa jest 100 g.

Jeśli chodzi o szydełka to są one dostępne w różnych rozmiarach, a te zawsze należy dobierać się pod włóczkę. Na banderoli motka będziesz miał zawsze podany sugerowany rozmiar. Dlatego też kieruj się właśnie tymi informacjami. Pamiętaj o jeszcze jednej ważnej kwestii. Grubość szydełka ma znaczenie pod względem wyglądu robótki. Im będzie one większe, tym luźniejsza i bardziej miękka będzie Twoja praca. Dlatego warto wyposażyć się w akcesoria do szydełkowania w kilku rozmiarach. Do najbardziej popularnych należą 6 mm, 4 mm i 3 mm.

 

Jak zacząć robić na szydełku? Podejmij pierwszą próbę

Nigdy nie trzymałaś w dłoni szydełka? Czas to zmienić! Zanim jednak podejmiesz pierwszą próbę i przekonasz się, jak zacząć robić na szydełku, koniecznie zastanów się, co w ogóle chcesz dziergać. W końcu każdy projekt wymaga innego materiału i nie każdy będzie odpowiedni na początek.

Jaką przędzę wybierzesz na ażurowy top, a jaką – na maskotkę? Od czego warto rozpocząć nową przygodę? Poniżej znajdziesz krótki przewodnik. Jeśli wybierzesz motek według tych wskazówek, nie będzie mowy o pomyłce albo zniechęceniu.

Na początek – szalik!

Nie od dzisiaj wiadomo, że przygodę z drutami albo szydełkiem warto zacząć od szalika. Taki projekt nie jest ani wymagający, ani czasochłonny, co więcej – od początku do końca powtarzasz te same czynności i na bieżąco widzisz postępy w pracy i ewentualne błędy.

Jaka włóczka będzie najlepsza na start? Najlepiej – jednokolorowa (jasna), średnio gruba i charakteryzująca się możliwie gładką strukturą. Meszek, chociaż efektowny, znacząco utrudnia ocenę postępów. Dobrym rozwiązaniem okażą się motki akrylowe. Są wytrzymałe, a to ważne w sytuacji, gdy będziesz musiała po raz kolejny spruć robótkę. Niestety – to na etapie nauki zdarza się wszystkim.

Maskotka – propozycja dla tych, co opanowali podstawy

Pierwsze próby szydełkowania masz już za sobą? Postaw poprzeczkę nieco wyżej i… wydziergaj pierwszą maskotkę! Wybierz jasną włóczkę Betynkę i przerabiaj ją na szydełku 4,5 mm.

Pamiętaj jednak, że dzierganie maskotki będzie wymagało od Ciebie umiejętności czytania wzorów szydełkowych – tu nie obejdzie się bez znajomości powszechnie przyjętej symboliki. Musisz wiedzieć nie tylko, jak oznaczone zostały oczka, słupki, półsłupki i inne, ale także – jak je zrobić. Te informacje znajdziesz poniżej.

Szydełkowa torebka – zrobisz ją ze sznurka

Zaawansowani w swoim fachu będą mogli podjąć się próby zrobienia torebki. Wbrew pozorom realizacja tego projektu nie jest trudna, niemniej jednak – wymaga wiedzy i doświadczenia. Tu niezbędny okaże się sznurek bawełniany – to właśnie on najefektowniej wygląda w gotowych akcesoriach.

 

O czym musisz pamiętać?

Nie ma znaczenia, od którego projektu postanowisz rozpocząć swoją przygodę z szydełkiem (w końcu wszystko zależy od tego, z jakiego poziomu startujesz). Jedno jest jednak pewne – wybraną włóczkę powinnaś przerabiać na dedykowanym jej szydełku. Jednocześnie pamiętaj, że nie jest to obowiązek, niemniej jednak zmiana rozmiaru szydełka będzie wiązała się z uzyskaniem innych rezultatów, niż te zamierzone.

 

Nie przejmuj się niepowodzeniami!

Pamiętaj, że Twoja pierwsza praca może nie być idealna. W takiej sytuacji nie  musisz się martwić o stratę materiału wykorzystanego do wykonania robótki. Każdą pracę możesz bowiem rozpruć bez żadnych problemów, a włóczkę możesz używać wielokrotnie. W końcu nic tak dobrze nie uczy szydełkowania, jak ćwiczenia i próbowanie nowych wzorów, wyznaczanie celów i stawianie sobie coraz wyższych poprzeczek. Po pewnym czasie, kiedy nabierzesz wprawy, nie będzie dla Ciebie rzeczy, których nie wyszydełkujesz. Wręcz przeciwnie! Będziesz chciał więcej i więcej!

 

Wzory szydełkowe w praktyce – jak je czytać?

Nie zaczniesz robić na szydełku, dopóty, dopóki nie będziesz wiedziała, jak czytać i przerabiać wzory szydełkowe w praktyce. A te należy czytać od… środka, kolejne okrążenia natomiast – od prawej do lewej (a więc – odwrotnie do ruchu wskazówek zegara). Jak wykonać poszczególne symbole?

Oczko początkowe

Oczko początkowe, zwane również pętelką początkową jest konieczne, by rozpocząć pracę na szydełku. Jak je przygotować?

- W lewą dłoń chwyć kłębek, a w prawą – końcówkę nici;

- nitkę, którą trzymasz w prawej dłoni, przełóż ponad nicią przy kłębku w taki sposób, by na płasko tworzyła pętelkę;

- końcówkę włóczki przełóż przez pętelkę tak, by przedzielić ją na pół. Pod nitkę, która dzieli wsuń szydełko i wyciągnij nici, która dzieliła pętelkę;

- zaciśnij pętelkę na szydełku.

Oczko łańcuszka

- nitkę (bezpośrednio z motka) nałóż na palec wskazujący lewej ręki i przytrzymaj pozostałymi palcami;

- złap nitkę szydełkiem i przeciągnij ją przez pętelkę, a następnie – dopasuj rozmiar oczka. Zrobisz to, przeciągając nitkę z motka;

- w ten sam sposób przerabiaj kolejne oczka – aż do uzyskania wymaganej liczby.

Słupki i półsłupki

Zanim wykonasz pierwszy słupek, sprawdź, jak robi się półsłupki.

- nawiń na szydełko jeden narzut;

- wkłuj się w odpowiednie oczko i przeciągnij nić – jednym ruchem przerabiasz trzy pętelki;

W przypadku słupków zaczniesz tak samo, różnica będzie polegała jednak na ilości przerabianych pętelek – zamiast trzech będą dwie. Kolejne dwie, przerabiasz nowym narzutem.

Zakańczanie robótki

Podczas szydełkowania powinieneś zabezpieczyć ostatnią pętelkę supełkiem. Jak to zrobić?

– rozszerz palcami ostatnią pętelkę robótki;

– koniec włóczki przełóż przez pętelkę;

– pociągnij za nitkę. Pętelka się zaciśnie.

Nie obcinaj od razu końcówki włóczki. Przy pomocy szydełka przerób ją na kilka centymetrów w robótkę. Dzięki temu, jeśli dojdzie do poluzowania ostatniej pętelki, Twoja praca się nie spruje. 

 

Nie jesteś pewna, czy schemat przedstawia słupki, oczka, czy stawia przed Tobą jeszcze inne wyzwania? Zanim zaczniesz robić na szydełku, zapoznaj się z dołączoną do wzoru legendą – wówczas zniwelujesz ryzyko pomyłki i szybko opanujesz wybrany schemat.

Wiesz już, jak zacząć robić na szydełku. Poznałeś praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci rozpocząć niezwykłą przygodę z dzierganiem. Jeśli szukasz produktów do Twoich pierwszych robótek ręcznych, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu. Znajdziesz tam szeroki wybór włóczek, szydełek i wielu innych niezbędnych akcesoriów. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl