Jak zrobić sweterek dla dziewczynki na drutach krok po kroku? To pytanie zadaje sobie naprawdę sporo osób. W tym przypadku najważniejszą kwestią jest ustalenie rozmiaru. Nie bez znaczenia jest także wybór włóczki. Warto stawiać na te naturalne, lekkie i delikatne w dotyku. Wtedy dziecko nie będzie się w sweterku pocić i przegrzewać.
Z czego wykonać sweterek dla dziewczynki na drutach?
W przypadku dzieci najlepiej sprawdzają się włóczki naturalne. Wełna niestety często nieprzyjemnie drapie, a więc można zdecydować się na włóczki mieszane. Jeśli jest taka możliwość, warto je wcześniej dotknąć. Te delikatne i puszyste będą najlepsze.
Dobrze sprawdza się zawsze angora, bo jest miła w dotyku. Może zawierać dodatek syntetycznych włókien akrylowych, ale raczej niewielki, bo mogą one sprzyjać poceniu się dziecka. Dodatkowo akryl nie chroni przed zimnem i wiatrem. Warto też rozważyć zakup włóczek bawełnianych, bo są miękkie, wytrzymałe i przewiewne.
Jak zrobić sweterek dla dziewczynki na drutach krok po kroku?
Na samym początku trzeba zdjąć z dziecka miarę. Ewentualnie można skorzystać z gotowego wykroju, schematu. Potem pozostaje wybór rodzaju włóczki i jej koloru. Swetry dla dziewczynek są dość małe. Dlatego wyplatane w ich przypadku sploty nie mogą być za duże. Powinny mieć maksymalnie po kilka rzędów i oczek. Sploty z warkoczy wykorzystać można oczywiście do uzyskania ciekawych wzorów. Przedstawiać one mogą zwierzęta lub rośliny. To na pewno spodoba się dziecku.
Sweterki przeznaczone dla małych dziewczynek nie powinny być problematyczne podczas zakładania. Nie mogą krępować ruchów dziecka. Dlatego najlepiej sprawdzają się swetry otwierane lub zakładane przez głowę, ale z większym otworem. Kwestia kolorystyki jest w zasadzie drugorzędna. Decyzja należy do Ciebie. Do historii odchodzi już tradycyjny podział na róż dla dziewczynek i błękit dla chłopców. Sweterki dla dziewczynek wykonywane mogą być z różnokolorowych włóczek.
W przypadku swetrów jednokolorowych doskonale sprawdzają się ściegi ażurowe i warkocze. Unikać należy robienia dużych wzorów, bo na małych sweterkach nie będą się one zbyt dobrze prezentować. Wzory wykonywać można nie tylko przy pomocy warkoczy, ale i haftu krzyżykowego. Nie można jednak przesadzać z ich trudnością.
Jak pielęgnować zrobione własnoręcznie na drutach swetry?
Kluczowe znaczenie ma jakość włosia, z którego wykonany został sweter. Wełna wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie lubi częstego prania i stosowania silnych detergentów. Te niszczą włókna i je osłabiają. Warto w tym przypadku sięgać po specjalne płyny przeznaczone do prania wełny. Można postawić na płyny do ubranek dziecięcych, które są antyalergiczne delikatne w działaniu. Swetry naturalne dobrze jest prać ręcznie, a potem wyciskać (nie wykręcać). Suszy się je w pozycji rozłożonej na płasko.
Sprawa o wiele łatwiejsza jest przy swetrach bawełnianych i akrylowych. Można je prać w pralce, ale wybierając krótki, delikatny program. Pozwoli to uniknąć ich rozciągnięcia czy zmechacenia. Ubranka dla dziewczynek należy prać w hipoalergicznych detergentach.
Sweterki robione na drutach mogą być naprawdę efektowne wizualnie i wygodne. To świetny pomysł na prezent dla dziewczynki. Trzeba jednak wybrać odpowiednią włóczkę i dobrać właściwy rozmiar. Sweter w końcu nie może być za mały lub za luźny. Na samym początku swojej przygody z robieniem na drutach nie należy też przesadzać z jego trudnością.