Producenci
Promocje
Płaszcz pepitka czarno biały 44
Płaszcz pepitka czarno biały 44

235,00 zł

Cena regularna: 330,00 zł

szt.
Bluza WILD oversize brązowa
Bluza WILD oversize brązowa

99,00 zł

Cena regularna: 125,00 zł

szt.
Bluza WILD oversize patyna
Bluza WILD oversize patyna

99,00 zł

Cena regularna: 125,00 zł

szt.
Płaszcz pepitka czarno biały 42
Płaszcz pepitka czarno biały 42

235,00 zł

Cena regularna: 330,00 zł

szt.

Ile włóczki potrzebujesz na sweter? Podpowiadamy, czym się kierować!

W dzisiejszych czasach rękodzieło jest w modzie. Szydełkowanie różnych rzeczy to bardzo przyjemne zajęcie i można zająć się nim w każdym wieku. Jest to świetne hobby, przy którym można się zrelaksować i wypocząć. To jednak niejedyna zaleta robótek ręcznych. Dzierganie również wpływa na koncentrację, pozwala się wyciszyć i zadbać o utrzymanie sprawności manualnych. Kiedy opanujesz pozornie tylko skomplikowaną czynność, będziesz mógł tworzyć niezwykłe ubrania, w tym swetry.

Własnoręcznie wydziergany sweter znacząco odbiega od gotowych wzorów z sieciówek. Mrówczą pracę widać gołym okiem! Ubranie jest więc nie tylko oryginalne, ale idealnie się nosi. Dzięki samodzielnej robótce możesz sprawić, że odzież będzie leżała jak ulał. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z dziewiarstwem, mogą mieć trudności z określeniem ilości niezbędnych materiałów do pracy. Ile włóczki jest potrzebne na sweter? Dziś sprawdzamy, jak należy się zaopatrzyć, by podczas dziergania nie zabrakło Ci motków.

 

Jednoznaczna odpowiedź czy głębsza dyskusja?

Wiele osób przed tworzeniem swojego dzieła zadaje pytanie, ile włóczki potrzeba na sweter. Czy da się jasno określić konkretną ilość? Cóż, nie do końca. Z czystym sumieniem możesz podać miarodajne dane, gdy sweter jest już zrobiony. W drugim przypadku, gdy wykonujesz go z tej samej włóczki, co osoba, która zna dokładną ilość zużytych motków. Przygotowując się do pracy, musisz liczyć się z tym, że ciężko Ci będzie precyzyjnie obliczyć materiał. Możesz jednak próbować oszacować, jaka ilość będzie optymalna. To, czy przerabiasz oczka luźno, czy też ciasno, ma ogromny wpływ na zużyte metry. Lepiej zakupić więcej włóczki, niż na niej oszczędzać. Unikniesz ewentualnego czekania na kolejne motki.

 

Ogólne zasady, czyli ile włóczki na sweter będziesz potrzebować

Nie wiesz, jak właściwie ocenić ilość materiałów? Sweter swetrowi nierówny. Kieruj się kilkoma prostymi wskazówkami, które ułatwią Ci całe zadanie:

1. Wielkość swetra ma znaczenie

Krótki, dopasowany sweterek będzie wymagał użycia nieco innej ilości włóczki, niż długi kardigan. Tym samym ilość motek będzie zależała od wielkości swetra. Gdy przygotowujesz ubranie w rozmiarze S, zużywasz zdecydowanie mniej włóczki niż w przypadku dziergania wersji XXL. Ile włóczki na sweter? Podejmij najpierw decyzję, co i dla kogo wykonujesz na drutach. Możesz także zdjąć miarę. Jeśli chcesz mieć bardziej dopasowany sweter, to musisz zmierzyć osobę, dla której wykonujesz ubranie w większej ilości miejsc m.in. w talii i w biodrach. Jeśli marzy Ci się sweter oversize, to wystarczy, jak zmierzysz szerokość klatki piersiowej, obwód ramienia w najszerszym miejscu i obwód głowy. Ten ostatni jest Ci potrzebny do ustalenia minimalnej szerokości dekoltu.

2. Ilość włóczki jest zależna od fasonu ubrania

Szykujesz się do zrobienia swetra z dużym kołnierzem lub efektownymi mankietami? A może interesują Cię luźne fasony, które swobodnie układają się na ciele? Rozbudowane, fantazyjne golfy, ozdobne dodatki, niebanalnie wykończone rękawy wymagają więcej włóczki, niż proste, krótkie sweterki. Dziergasz odzież z krótkim rękawem? Ilość staje się jeszcze bardziej uszczuplona.

3. Wzór jest istotny

Planując konkretny model swetra, nie bez znaczenia jest również ustalenie wzoru. Jodełka, dekoracyjny warkocz, a może romantyczne ażury? Najwięcej włóczki zużywają ściegi perełkowe i patentowe, a także charakterystyczne nuppki, warkocze i właśnie jodełki. Grube sploty muszą przecież z czegoś powstać, nieprawdaż? Jeśli wybierzesz klasyczny ażurowy wariant, oszczędzisz sporo motek.

4. Grubość włóczki kontra zużycie materiału

Zasada jest prosta — im grubsza włóczka, tym więcej jej zużyjesz. Z cieniutkiej moherowej nitki zrobisz efektowny i ciepły sweter, nie zużywając więcej niż 100 g motka. W przypadku niektórych włóczek np. bawełnianych ilość potrzebna do wydziergania swetra gwałtownie wzrasta.

 

Jaka włóczka na sweter będzie najlepsza?

Zastanówmy się w tym miejscu jeszcze nad jedną ważną kwestią. Jaka włóczka na sweter będzie najlepsza? Rynek materiałów do szydełkowania jest przepełniony. Można rozróżnić tworzywa sztuczne i naturalne. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze włókna, które możesz wykorzystać do wydziergania ubrania:

– wełna, alpaka, merynos, angora, moher, kaszmir – te rodzaje materiałów różnią się od siebie w dotyku oraz zachowaniu podczas użytkowania;

– akryl – to materiał syntetyczny, który będzie nadawał się jedynie jako dodatek do mieszanki, z której będziesz chciał wykonać odzież;

– jedwab – to rodzaj włóczki co prawda luksusowej i drogiej, ale wyroby z niej posłużą Ci przez kilka lat;

– bawełna - uniwersalna, dobra do cienkich sweterków;

– wiskoza i len – naturalne włókna, które idealnie sprawdzają się do odzieży letniej;

– poliester.

Najlepszym wyborem będzie włóczka wełniana, jeśli zależy Ci na ciepłym, grubym swetrze idealnym na zimowe dni. Naturalne włókna wpływają na komfort noszenia. Bardzo dobrze izolują organizm przed niskimi temperaturami, ale też świetnie odprowadzają wilgoć. Nie musisz się więc martwić się o przegrzanie. Kolejnym atutem wełny jest fakt, że jej włókna są sprężyste i rozciągliwe. Ale czy można więc jednoznacznie stwierdzić, że do wykonania swetra odpowiednia będzie tylko włóczka wełniana? Raczej nie. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i preferencji.

 

Ile włóczki na sweter? Spójrz na banderolę

Jak zrobić zaopatrzenie, by nie kupować zbyt wielu motków? Z drugiej strony — jak wyposażyć zapasy, by nie zabrakło materiałów do pracy? Jeśli zamierzasz dziergać sweter z konkretnego wzoru, zwróć uwagę na początkowy opis. Zazwyczaj są tam umieszczane informacje co do ilości niezbędnych motków. Kiedy upatrzysz sobie wybrany rodzaj włóczki, spójrz na banderolę. Znajdziesz tam szczegółowe dane, między innymi wagę i długość motka. Turecka włóczka ALIZE BABY Softy Plus ma 120 mb przy 100 g. Z kolei moherowa włóczka LUNA od MADAME TRICOTE PARIS waży 50 g przy długości aż 550 mb! Na banderoli zazwyczaj jest też informacja odnosząca się do rozmiaru drutów, które są polecane przy pracy z danym motkiem.

 

Szukaj odpowiedników

Przygotowujesz się do wykonania ciepłego swetra z grubej włóczki. Najlepiej, gdy uda Ci się znaleźć wariant, który ma 100 m w 100 g. Szukaj odpowiedników o podobnych parametrach. Możesz sięgnąć po wersję JOYFULL. To miękka, puszysta i delikatna włóczka, która świetnie nada się do stworzenia swetra. W podobny sposób dobieraj motki przeznaczone do innych wyrobów. Jeśli korzystasz z innej włóczki niż tej podanej w gotowym wzorze, kup model z tej samej kategorii. Co to znaczy? Motek musi mieć tyle samo gram w metrze, co ten ze schematu, na którym się opierasz. Nie zapomnij o wykonaniu próby, by rozmiar gotowego swetra niemile Cię nie zaskoczył.

 

Przykłady rozwiązań — ile mam kupić włóczki na sweter?

Krótko podsumujmy. Wybieramy krój i rozmiar swetra. Szukamy gotowych wzorów swetrów. Wybierając motek, kierujemy się wytycznymi producenta i przeznaczeniem włóczki umieszczonym w opisie produktu. Sprawdzamy parametry danego modelu, biorąc pod uwagę jego wagę i metraż. Pod tym kątem dobieramy ilość potrzebną na sweter. Producenci nierzadko umieszczają na banderoli wymaganą liczbę motków. Może to być odnośnik do rozmiaru M lub 42. Możesz też skorzystać z gotowych tabelek, które pomogą Ci dobrać precyzyjną ilość włóczki na sweter. Alternatywą są także kalkulatory dziewiarskie. Podając konkretne dane (typ odzieży, rozmiar, materiał), możesz dostać informację zwrotną, ile warto kupić włóczki.

Poniżej znajdziesz przykłady rozwiązań, które pomogą Ci w zakupach:

  1. Grupa SUPER FINE to np. sweter z cienkiej moherowej włóczki (100 g to nawet 550 m) potrzebuje ok. 3000 m.
  2. Model FINE to motki liczące 250-350 m w 100 g. Możesz użyć wariantu akrylowego ANTI-PILLING do stworzenia miękkiego swetra. Będziesz potrzebować około 1600-2400 m włóczki.
  3. Grupa LIGHT to nici 200-250 m na 100 g. Idealnie nada się w tym przypadku włóczka LADA LUXUS, z której pomocą zrobisz przyjemny w dotyku sweter.
  4. MEDIUM to warianty od 120 do 200 m w 100 g. Lekki skręt nitki modeli MELANGE WOOL sprawi, że ubrania są ciepłe i przytulne.
  5. Grupa BULKY nadaje się do dziergania swetrów na sezon jesienno-zimowy. To włóczki mieszczące się w przedziale 100-130 m na 100 g. Warto przetestować gatunek DILKA o splocie trzech nitek.
  6. SUPER BULKY to już wariant o grubszym splocie (100 m i mniej na 100 g). Podobnie wyglądają włóczki z grupy JUMBO. Znajdziesz tu fantazyjne motki do niepowtarzalnych projektów, np. model SPECTRA.

 

Wiesz już, ile włóczki potrzebujesz na sweter i czym się należy kierować przy wyborze odpowiedniej ilości. Pamiętaj o zasadach, o których wspomnieliśmy w dzisiejszym artykule. Jeśli nie jesteś pewny prawidłowości Twoich obliczeń, możesz zakupić więcej włóczki. W szczególności dotyczy to materiałów z końcówek kolekcji lub z wyprzedaży. Lepiej jest uniknąć sytuacji w trakcie dziergania, że włóczka wyprzeda się, zanim dokupisz brakujący motek. Z kolei, jeśli uzupełnisz tworzywo po bardzo długim czasie, może zmianie ulec numer partii i kolor będzie się nieco różnił. 

Jeśli szukasz włóczek i akcesoriów do wykonania swetra, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu. Czeka tam na Ciebie szeroki wybór materiałów o różnej grubości i kolorystyce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl