Rodzaje kordonków do szydełkowania: bawełniane, akrylowe, a może mieszane?

Rodzaje kordonków do szydełkowania: bawełniane, akrylowe, a może mieszane?

W dobie masowej produkcji rękodzieło przeżywa prawdziwy renesans – ludzie coraz częściej szukają przedmiotów unikalnych i z duszą. Modne stało się otaczanie się dekoracjami i akcesoriami tworzonymi z pasją, dlatego na popularności zyskują kordonki do szydełkowania. Czym są i jakie wyróżniamy ich rodzaje? Dlaczego warto kupić kordonki i jak wybrać najlepsze? Zobacz, co powinieneś wiedzieć i... sięgnij po szydełko!

Czym są kordonki?

Kordonek to specjalnie skręcona nitka, jedwabna lub bawełniana, używana do szydełkowania, lub haftowania. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa cordon oznaczającego sznurek i dotyczy wszystkich rodzajów nici, bez względu na włókno, z jakiego zostały stworzone. Warto wiedzieć, że kordonki najczęściej powstają z poliestru, bawełny egipskiej lub merceryzowanej oraz jedwabiu. Zdecydowanie najczęściej wybierane są kordonki bawełniane, obecnie jednak w robótkach ręcznych chętnie wykorzystywane są także nici poliestrowe metalizowane. Szczególnie dobrze sprawdzają się one w przypadku tworzenia różnorakich ozdób, takich jak poszewki na poduszki albo bożonarodzeniowe dzwoneczki. Ponieważ nici wyróżnia dość duży połysk, gotowe akcesoria dodają pomieszczeniu oryginalności i przytulności.

Jakie są rodzaje kordonków? Czym się różnią?

Kordonki to nici o różnej grubości, skręcie i składzie, które znajdują zastosowanie w robótkach ręcznych głównie w szydełkowaniu. Kordonki dostępne w sprzedaży rozróżnia się ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane.

Kordonki bawełniane

Obecnie za najbardziej popularne uważa się klasyczne kordonki wykonane w 100% z bawełny, w tym z bawełny merceryzowanej, cechującej się trwałością i subtelnym połyskiem. Kordonki bawełniane są wytrzymałe i przyjemne w dotyku, dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku koronek, bieżników, serwetek i serwet oraz dekoracyjnych elementów odzieży. Zaletą kordonków bawełnianych jest znikoma podatność na odkształcenia, dzięki czemu gotowe robótki bardzo dobrze trzymają kształt.

Kordonki akrylowe

Kordonki akrylowe już na pierwszy rzut oka różnią się od kordonków bawełnianych – są wyraźnie lżejsze, bardziej puszyste i nieco elastyczne. Cechą charakterystyczną kordonków akrylowych jest matowe wykończenie i miękkość. W przeciwieństwie do kordonków bawełnianych, kordonki w 100% wykonane z nici akrylowej są bardziej wytrzymałe, a ich kolory są wyraźnie bardziej intensywne.

Kordonki mieszane

Kordonki mieszane to nici, które łączą cechy różnych włókien, np. bawełny i poliestru, akrylu lub wiskozy, dzięki czemu są wyraźnie bardziej wytrzymałe niż klasyczne kordonki do szydełkowania, wykonane z jednej tylko przędzy. Kordonki mieszane cechuje wysoka elastyczność, znikoma podatność na odkształcenia oraz odporność na mechacenie. Kordonki mieszane są chętnie wybierane do prac wymagających trwałości i pięknego wyglądu, np. biżuterii szydełkowej czy elementów dekoracji wnętrz (pokrowców, firan czy dywaników). Wśród nich wyróżnić można m.in. kordonki metalizowane.

Jak wybrać odpowiedni kordonek? Wskazówki dla każdego

Zaczynając przygodę z szydełkowaniem, trzeba zwrócić uwagę na różnorodność kordonków dostępnych obecnie w sprzedaży, gdyż wybór odpowiednich nici będzie zależeć m.in. od potrzeb i umiejętności użytkownika. Poza tym uwzględnić trzeba:

  • skład nici. Kordonki mogą być bawełniane, akrylowe i mieszane z dodatkiem wiskozy, jedwabiu albo włókien poliestrowych, dzięki świetnie sprawdzają się w tworzeniu różnych ozdóbek, są idealne do haftowania i szydełkowania. Warto wiedzieć, że skład nici wskazuje na ich właściwości. Kordonki z bawełny są dość sztywne, akrylowe miękkie i puszyste, a mieszane łączą zalety włókien, z których powstają.

  • grubość kordonka. Grubość nici jest niezwykle ważna i powinna pasować do specyfiki projektu, który ma powstać. Osoby, które korzystają z gotowych wzorników, mogą sprawdzić zalecaną grubość kordonka w instrukcji. Sugestie producenta mogą być cenne zwłaszcza w przypadku braku doświadczenia. Zwłaszcza że zastosowanie nieodpowiedniej grubości nici może skutkować nieestetycznym projektem. Zaskoczyć Cię mogą m.in. jego rozmiary. Warto pamiętać, że cienkie nici wykorzystuje się do prac precyzyjnych, a grubsze stosuje się w większych projektach, np. swetrach i sweterkach, bluzeczkach czy pledach.

  • skręt nici. Kordonki uznawane są za nici mocne i odporne, jednak należy pamiętać, że ich trwałość zależy m.in. od grubości i skrętu nici. Mocniejszy skręt oznacza większą wytrzymałość i sprężystość.

  • kolor kordonka. Obecnie wybór kordonków jest szalenie bogaty, zarówno pod względem składu nici, jak i ich kolorystyki. To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników robótek ręcznych – kolor i odcień kordonka decyduje o charakterze robótki, a różnorodność nici pozwala na łączenie wielu barw w jednym projekcie.

  • jakość. Chociaż tanie kordonki, dostępne w regularnej sprzedaży kuszą atrakcyjną ceną, pamiętaj, że o jakości gotowego produktu decyduje materiał, z którego dany projekt powstaje. W przypadku dzierganych ubrań, tekstyliów i dekoracji jest to kordonek. Producent jest więc bardzo ważny – wybierz nici sygnowane logo dobrej marki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że gotowe robótki nie stracą kształtu ani koloru.

Zastosowanie kordonków w szydełkowaniu

Kordonek to materiał, który cechuje niezwykła wszechstronność, dzięki czemu może być wykorzystywany w wielu robótkach ręcznych, m.in. hafcie, frywolitce, makramie czy tworzeniu ozdób lub biżuterii. Najlepiej jednak kordonek sprawdza się w szydełkowaniu. Jest bowiem idealny do tworzenia misternych koronek, dekoracyjnych bieżników, serwet i serwetek, a także – obrusów i firanek. Właściwy wzór pomoże Ci zrealizować również mniej oczywiste projekty, m.in. lekkie sweterki i bluzki, letnie sukienki, chusty i torebki. Pamiętaj, że rękodzieło jest obecnie szalenie modne i... nie ma w tym nic dziwnego! To doskonały pomysł na relaks, doskonalenie wielu umiejętności, a często także na zarobek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl