Producenci

Jaka włóczka na sweter będzie najlepsza? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

W ostatnich latach robienie na drutach znów wróciło do łask. Coraz więcej osób decyduje się samodzielnie wykonać sweter, czapkę, skarpetki lub koc. Zanim jednak przystąpią do robienia na drutach, muszą kupić odpowiednią włóczkę. Ty również planujesz samodzielnie zrobić coś na drutach, na przykład sweter? Podpowiadamy, w jaki sposób odpowiednio dobrać przędzę, aby ubranie było ciepłe i wygodne. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jaka włóczka na sweter nada się najlepiej? Oto nasze wskazówki!

Jaka powinna być włóczka na sweter?

Zanim zakupisz włóczkę przeznaczoną na sweter, warto, żebyś zwróciła uwagę, czy posiada ona następujące cechy. Przede wszystkim powinna być miękka i przyjemna w dotyku. Sweter to bowiem część garderoby, którą zapewne będziesz nosić bezpośrednio na ciele. Nie może być więc wykonany z materiału podrażniającego skórę. Zdarza się to często w przypadku wełny, dlatego też trzeba ją wybierać szczególnie rozważnie. Zwróć również uwagę, czy sweter będzie można prać w pralce. To istotne, gdyż z pewnością nie chcesz, żeby po pierwszym praniu jego rozmiar się zmniejszył. Zastanów się też, czy ręczne pranie nie okaże się dla Ciebie problematyczne. Wybierając włóczkę na sweter, zwróć uwagę na jej wydajność, długość i wagę motka oraz próbę włóczki. Uwzględnij również, czy jest ona odpowiednia do posiadanych przez Ciebie drutów.

Jaka włóczka na sweter – naturalna czy syntetyczna?

Włóczki mogą być wykonane z przędz naturalnych lub syntetycznych. To od tego czynnika zależna jest struktura, elastyczność i ścisłość materiału, jak również wygląd i faktura ostatecznego rezultatu.

Włóczki naturalne

Włóczki naturalne mają pochodzenie zwierzęce (między innymi wełna) lub roślinne (jak jedwab). Zazwyczaj ich używanie wiąże się z wieloma zaletami, gdyż większość z nich wyróżnia się ciekawymi właściwościami. Przykładowo wełna jest termoaktywna, higroskopijna, antyalergiczna i antybakteryjna. Natomiast len nadaje się idealnie na upały, bo subtelnie chłodzi on ciało. Jakie są najpopularniejsze rodzaje naturalnych włóczek?

Włóczka wełniana – jest to najczęściej wykorzystywany rodzaj włóczki, idealnie nadający się na swetry. Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór wełnianych włóczek. To między innymi włóczki z wełny owczej (szetland, wełna merynosów – tak zwane merino, kaszmir) oraz koziej (moher, kid moher, angora).

Włoczka bawełniana – wyróżnia się tym, że jest miękka i elastyczna, często o wiele bardziej niż włóczka wełniana. Jest lekko błyszcząca.

Włóczka z lnu – jest błyszcząca, elastyczna i stosunkowo szorstka w dotyku.

Włóczka z jedwabiu – cienka i elastyczna, dość mocno błyszcząca.

Włóczki syntetyczne

Włóczki syntetyczne powstają w wyniku procesów chemicznych. Wykonane są z akrylu, poliestru lub polipropylenu. Ich niewątpliwą zaletą jest dość duża trwałość. Ubrania z nich wykonane można bez przeszkód prać w pralce i suszyć w suszarce bębnowej. Nie jest konieczne, żeby obchodzić się z nimi z wyjątkową ostrożnością. Są one również bardzo elastyczne. Warto zaznaczyć, że włóczki syntetyczne są też o wiele tańsze niż włóczki naturalne. Jakie są ich słabe strony? Przede wszystkim ubrania wykonane z materiałów syntetycznych nie mają cennych właściwości, które posiadają te, wykonane z naturalnych tkanin. Przykładowo, sweter zrobiony na drutach z wełnianej włóczki będzie faktyczne ogrzewał ciało, nie będzie Ci w nim zimno, ale też się nie spocisz. Z kolei sweter z syntetycznej włóczki jest miły w dotyku, ale jego noszenie nie jest przyjemne na dłuższą metę. W przypadku zimna możesz w nim zmarznąć, bo nie ogrzeje Cię wystarczająco. Możesz także się w nim pocić, a materiał syntetyczny nie chłonie wilgoci, dlatego towarzyszyć temu może nieprzyjemny zapach. Słabą stroną włóczek syntetycznych jest również mniejsza gama dostępnych kolorów – w przypadku włóczek naturalnych kolorów jest więcej, ponieważ lepiej chłoną one barwnik.

Włóczki mieszane, czyli połączenie włóczek naturalnych i syntetycznych

Na rynku dostępne są także włóczki mieszane, które stanowią połączenie włóczek naturalnych i syntetycznych. Są to na przykład włóczki bawełniano-akrylowe czy też takie, które łączą różne rodzaje wełny. Zabieg ten jest stosowany głównie po to, żeby połączyć zalety obu rodzajów włókien.

Jaka grubość włóczki będzie dla Ciebie idealna?

Wybierając włóczkę na sweter, warto wziąć pod uwagę jej grubość. Aktualnie do praktycznie każdej nowej włóczki dołączona jest informacja o wadze i długości motka, co wskazuje na faktyczną grubość włóczki. Można wyróżnić aż 7 grubości. Wybierając idealną, warto dopasować ją przede wszystkim do swojego projektu. Musisz wiedzieć, że im jest ona grubsza, tym praca będzie postępować szybciej. Jaka włóczka na sweter sprawdzi się najlepiej? Jeżeli planujesz wykonanie typowo zimowego swetra, postaw na grube włóczki. W przypadku, gdy zamierzasz zrobić na drutach sweter wczesnojesienny lub późnojesienny, włóczka może być cieńsza.

W sytuacji, gdy zastanawiasz się, jak włóczka na sweter będzie idealna, warto wziąć pod uwagę również jej skręt. Jeśli jest ona mocno skręcona, to sweter będzie miał zbitą strukturę. Natomiast ta o luźnym skręcie przełoży się na to, że wzór swetra będzie o wiele mniej wyrazisty.

Jaka włóczka na sweter? Dobierz idealny kolor!

Kolejną kwestią podczas wyboru włóczki na sweter jest dobór jej odpowiedniego odcienia. Zdecyduj się na kolor, który naprawdę Ci się podoba! Warto, żebyś wiedziała, że na rynku dostępne są włóczki cieniowane. Używając ich, można uzyskać niejednolity kolor swetra, przechodzący od jaśniejszego do ciemniejszego odcienia lub odwrotnie. Efekt ten ma wielu zwolenników.

Jak widzisz decyzja o tym, jaką włóczkę na sweter wybrać, wcale nie jest taka trudna! Po pierwsze weź pod uwagę swoje oczekiwania – jaki sweter chcesz stworzyć? Zależy Ci na tym, żeby posiadał wiele właściwości, czy ma tylko dobrze się prezentować? Chcesz prać go w pralce, czy nie przeszkadza Ci pranie ręczne? Ma być on cienki czy gruby? Z gęstym czy luźnym wzorem? Koniecznie przemyśl swoje oczekiwania i kup włóczkę, która je spełnia! Wiele włóczek idealnych na sweter znajdziesz w naszym sklepie. Dzięki szerokiemu wyborowi masz szansę samodzielnie stworzyć ubranie swoich marzeń!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl