Dziecięce przytulanki nie zawsze muszą oznaczać miękkie misie. Zwłaszcza że trendy w tym zakresie naprawdę zaskakują. Tylko w ostatnich latach dużą popularnością zaczęły cieszyć się, obok szydełkowych zwierzątek – maskotki Amigurumi. Dzisiaj dzierga się już wszystko – jedzenie, ubranka dla lalek i… same lalki! Nie wiesz, jak zacząć taki projekt? Czytaj dalej i sprawdź nie tylko, jak zrobić lalkę na szydełku, ale także – jak efektownie ją wykończyć. Szereg praktycznych wskazówek pozwoli Ci osiągnąć najlepsze rezultaty.
Lalka na szydełku – przygotuj niezbędne materiały i narzędzia
Nie ma znaczenia, czy lalka, którą zamierzasz wydziergać, jest pierwszą, czy kolejną w Twoim dziewiarskim dorobku. Żeby w ogóle powstała, musisz odpowiednio przygotować się do pracy. Niezbędne okażą się nie tylko materiały i narzędzia, ale także – elementy dekoracyjne. Co musisz mieć?
Materiały na lalkę na szydełku
Decydując się na samodzielne wydzierganie lalki, musisz przygotować włóczkę w różnych kolorach. Najlepiej, jeśli ta będzie charakteryzowała się wysoką zawartością bawełny (oczywiście wszelkie domieszki mile widziane!) i gładką fakturą nici. Dzięki temu splot będzie wyraźny, a to wpłynie na estetykę gotowej zabawki. Przygotuj przede wszystkim włóczkę w odcieniu beżu, a dodatkowo – inne, różnokolorowe motki na włosy i ubrania.
Jeśli planujesz przygotować akcesoria dla lalki, na przykład chustę, szalik albo – lekkie ponczo, dodatkowo sięgnij po kordonki. Wówczas bez trudu zaopatrzysz zabawkę w komplet dodatków, które zdecydowanie uatrakcyjnią zabawę.
Nie zapomnij również o wypełnieniu! To ważne, bo jak inaczej zrobić lalkę na szydełku? Możesz wykorzystać kawałki materiałów, które nie są Ci już potrzebne albo sięgnąć po kulkę silikonową. Chociaż pierwsze rozwiązanie wydaje się znacznie bardziej ekologiczne (i niewątpliwie takie jest!), to drugie zapewni Ci doskonałe rezultaty.
Narzędzia konieczne, by wydziergać lalkę na szydełku
Nawet najlepiej dobrane materiały nie pozwolą Ci wydziergać lalki na szydełku, jeśli nie posiadasz niezbędnych narzędzi. Zanim zaczniesz, wyposaż zatem swój warsztat dziewiarski w szydełka w różnych rozmiarach (zwłaszcza jeśli planujesz pracować z różnymi włóczkami) oraz niewielkie nożyczki. Chociaż wielu o tym zapomina, koniecznością okażą się także nici i igła – po to, by pozszywać części lalki.
Jak wydziergać lalkę krok po kroku?
Dzierganie lalki, wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli jesteś początkujący, zanim zabierzesz się do pracy, zapoznaj się z filmami instruktażowymi, dostępnymi w sieci. Znasz podstawowe pojęcia i wiesz, czym są słupki, półsłupki i inne? Czytaj dalej i postępuj zgodnie z naszą instrukcją!
Jak zrobić głowę lalki na szydełku?
Głowę szydełkowej lalki będziesz musiał zacząć od wykonania magicznego kółeczka. Kolejnym krokiem będzie wykonanie sześciu półsłupków w magicznym kółku, a następnie, w drugim rzędzie 12 półsłupków wykonywanych według zasady – dwa półsłupki w jednym półsłupku z pierwszego rzędu. Kolejne kroki będą wyglądały następująco:
- w trzecim rzędzie 18 półsłupków, wykonywanych naprzemiennie – w jednym półsłupku z drugiego rzędu – dwa półsłupki, w kolejnym – jeden;
- czwarty rząd to 24 półsłupki, wykonywane po dwa w co drugim półsłupku trzeciego rzędu;
- piąty rząd to 30 półsłupków – trzy pojedyncze, czwarty – podwójny;
- w szóstym rzędzie wykonasz 36 półsłupków, tym razem – cztery pojedyncze, piąty podwójny;
- siódmy rząd to już 42 półsłupki, przerabiane według schematu – pięć pojedynczych, szósty podwójny. W taki sposób będziesz wykonywał kolejne rzędy – aż do rzędu dziewiątego, każdorazowo dziergając o sześć półsłupków więcej i dodatkowo – przesuwając o jeden półsłupki pojedyncze;
- rzędy 10 do 17 będą wymagały powtórzeń sekwencji z rzędu dziewiątego – 54 półsłupki, przerabiane po siedem pojedynczych i jeden, czyli ósmy – podwójny;
- w rzędzie 18 przerobisz już 66 półsłupków. Sekwencja, którą będziesz powtarzał to 6 półsłupków pojedynczych i 12 półsłupków podwójnych – do końca okrążenia;
- od 19 do 24 rzędu będziesz powtarzał 66 pojedynczych półsłupków w każdym okrążeniu;
- od 25 do 32 rzędu należy przerabiać włóczkę zgodnie z następującym schematem, w taki sposób, by zwęzić robótkę: rząd 25 – dziewięć pojedynczych półsłupków, 10 i 11 należy przerobić razem i całą sekwencję powtórzyć do końca. Kolejne rzędy będą pomniejszone o sześć względem poprzedniego – podobnie jak liczba pojedynczych półsłupków (w 26 rzędzie 9 i 10 przerobisz razem, w 27 – 9-8, a w 298, 7-8).
2. Tułów lalki – jak zrobić go na szydełku?
Dziergając lalkę na szydełku, tułów zrobisz dokładnie w ten sam sposób, co głowę – schemat będzie różnił się wyłącznie liczbą przerabianych półsłupków w każdym rzędzie.
- zacznij, jak poprzednio, od magicznego kółeczka i sześciu półsłupków. Zaciśnij i przejdź do kolejnego rzędu. Tutaj wykonasz 12 półsłupków, po dwa w każdym z poprzedniego rzędu. W trzecim rzędzie półsłupków będzie 18, według sekwencji – dwa w jednym z poprzedniego rzędu, pojedynczy, dwa w jednym, pojedynczy…;
- od czwartego do ósmego rzędu będziesz wykonywał kolejno 24, 30, 36, 42 i 48 półsłupków, według schematu – w czwartym rzędzie dwa półsłupki pojedyncze, trzeci podwójny, w piątym – trzy pojedyncze, czwarty podwójny…;
- dziewiąty rząd to 50 półsłupków – 23 półsłupki pojedyncze, jeden, 23 pojedyncze i jeden podwójny;
- od 10 do 21 rzędu powtórz sekwencję z rzędu dziewiątego – po 50 półsłupków;
- w 22 rzędzie wykonujesz 48 półsłupków – 23 pojedyncze, jeden podwójny, 23 pojedyncze, 24 i 25 przerabiasz razem, powtarzasz 23 pojedyncze i ostatnie dwa – przerabiasz razem;
- od 23 do 32 rzędu wykonujesz kolejno 48, 42, 36, 30 i 24 półsłupki, w każdym kolejnym okrążeniu wykonując (kolejno) 6,5,4,3 pojedyncze półsłupki i przerabiając razem w 23 rzędzie szósty i siódmy półsłupek, w kolejnym – piąty i szósty… Każdy rząd powtarzasz dwa razy – poza rzędem 29 – ten powtarzasz trzy razy.
3. Nogi i ręce szydełkowej lalki – poznaj schemat!
Ręce
Już masz niemal wszystkie części konieczne, by zrobić lalkę na szydełku! Ręce przygotujesz, zaczynając od magicznej pętelki i sześciu półsłupków. W kolejnym rzędzie wykonasz 12 półsłupków, dbając, by te znalazły się po dwa w każdym półsłupku poprzedniego rzędu. Trzeci rząd to już 18 półsłupków, wykonywane w sekwencji półsłupek pojedynczy, półsłupek podwójny… Zasadę z tego rzędu powtórzysz jeszcze w rzędach 4-7, od 8 rzędu zaczniesz zwężać robótkę. Jak? Wykonując cztery pojedyncze półsłupki, 5 i 6 przerabiając natomiast razem. Sekwencję powtarzasz do uzyskania 15 półsłupków. W dziewiątym okrążeniu dwa pierwsze półsłupki przerobisz razem, kolejne natomiast – już pojedynczo. W tym rzędzie półsłupków ma być 14. Sekwencję z okrążenia dziewiątego powtórzysz w kolejnych rzędach – od 10 do 26.
Nogi
Nogi szydełkowej laleczki także należy zacząć od wykonania magicznego kółeczka i sześciu półsłupków, w kolejnym rzędzie natomiast – 12, po dwa w każdym półsłupku z rzędu pierwszego. Trzeci rząd to 18 półsłupków – podwójne i pojedyncze, naprzemiennie.
Od 4 do 6 rzędu wykonasz kolejno 24, 30 i 36 półsłupków. W czwartym rzędzie co drugi będzie podwójny, w piątym – trzy pojedyncze, czwarty podwójny, w szóstym – cztery pojedyncze, piąty podwójny. W rzędach 7-11 powtórzysz sekwencję z rzędu 6.
Od rzędy 12 będziesz zwężał robótkę. Zacznij od półsłupka pojedynczego, później dwa półsłupki przerób razem, a całą sekwencję powtórz pięć razy. Resztę przerób po jednym półsłupku, do uzyskania 30 półsłupków. W kolejnym rzędzie – 13, zasada jest ta sama – chodzi o to, by zgubić kolejne 6 półsłupków i ostatecznie otrzymać ich 24. W rzędzie 14 zredukujesz półsłupki do 18 i tę sekwencję będziesz powtarzał w rzędach 15-37.