Producenci

Jak zrobić koszyczek na szydełku? Praktyczne wskazówki dla dwóch wzorów

Jak zrobić koszyczek na szydełku? Praktyczne wskazówki dla dwóch wzorów

Zbliżająca się Wielkanoc to doskonały pretekst do tego, żeby sięgnąć po szydełko. Wystarczy znajomość podstaw i odrobina cierpliwości, żeby przygotować wyjątkowe dekoracje, osiągalne również dla początkujących. Zastanawiasz się, jak zrobić koszyczek na szydełku? Projekt jest prosty, a rezultat - spektakularny. Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się podjąć wyzwanie.

Jaki szydełkowy koszyczek zrobić?

Szydełkowe dekoracje to absolutny hit. Świetnie sprawdzają się jako praktyczne dodatki, mogą także być wykorzystywane w dekoracji wnętrz. Jednym z najczęściej realizowanych wzorów jest wzór na koszyczek - ozdobny lub wielkanocny. Który z nich zrobić? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od gotowego dodatku. Koszyczek ozdobny będzie praktyczną ozdobą niemal każdego wnętrza, wielkanocny natomiast sprawdzi się raczej sezonowo.

Dlaczego warto zrobić koszyczek na szydełku?

Szydełkowy koszyczek to robótka bardzo prosta (idealna dla początkujących!) i nie czasochłonna. Gotowy dodatek jest szalenie stylowy i szalenie praktyczny. Świetnie sprawdza się w organizacji przestrzeni i może stanowić bazę dla tzw. kosza prezentowego. Z miękkich organizerów chętnie korzystają dzieci i dorośli.

Nieco inaczej jest w przypadku koszyczka wielkanocnego. Ten niezbędny okazuje się tylko przez krótką chwilę. Mimo to nie warto z niego rezygnować. Być może zrealizowany projekt będzie inspiracją dla sezonowych dekoracji?

Koszyczek na szydełku - jak się przygotować?

Jak zrobić koszyczek na szydełku? Zanim projekt stanie się faktem, wymaga odpowiedniego przygotowania. Bez względu na rodzaj dzierganego koszyczka, niezbędne będą grube włóczki (5 mm), szydełko (6-8 mm), igła z dużym oczkiem , nożyczki i marker do zaznaczania okrążeń.

Warto pamiętać, że warsztat to nie tylko narzędzia. Szydełkowy koszyczek wymaga podstawowych umiejętności. Zdecydowanie szybciej i bardziej precyzyjnie zrealizujesz projekt, jeśli opanujesz umiejętność tworzenia łańcuszków, oczek ścisłych, półsłupków oraz dodawania oczek i zaplatania wyłącznie przez tylną pętelkę.

Jak zrobić koszyczek na szydełku?

Koszyczek wielkanocny

Koszyczek na szydełku to zadanie na jeden wieczór, zwłaszcza jeśli wcześniej opanujesz podstawy. Wyszydełkujesz go, pracując tzw. “ślimakiem”, tj. zaczynając od środka podstawy. Krok pierwszy: pierwszy krok to magiczne kółeczko. Przygotujesz je, układając włóczkę w niedomkniętą ósemkę. Następnie musisz przełożyć końcówkę włóczki (tę od kłębka) dołem i wyciągnąć pętelkę

Krok drugi: zrób kolejne 4 rzędy:

1 rząd to 6 półsłupków w magicznym kółku;

2 rząd to 2 półsłupki w każdym półsłupku poprzedniego rzędu;

3 rząd to dwa półsłupki w co drugim półsłupku poprzedniego rzędu i jeden półsłupek w co drugim półsłupku poprzedniego rzędu;

4 rząd to 1 półsłupek w 2 półsłupki poprzedniego rzędu i 2 półsłupki w 3 półsłupku poprzedniego rzędu.

Krok trzeci: poznaj bliżej rzędy 5-10:

5-10 rząd zrobisz, szydełkując słupek w słupek. To ważne, zwłaszcza że w 5 i 6 rzędzie zaczną tworzyć się ścianki. Jeśli na tym etapie pracy koszyczek zacznie za bardzo rozkładać się na boki, ściągnij rząd 8 i pamiętaj, aby pominąć 4 półsłupki rozłożone po jednym (tak, by było symetrycznie). Następnie dalej przerabiaj półsłupek w półsłupek.

Krok czwarty: zrób rząd 11: wykonaj oczko ścisłe, i 4 oczka łańcuszka. Wkłuj je w co czwarty słupek poprzedniego rzędu i powtórz to dookoła koszyczka.

Krok piąty: zrób rząd 12: w łukach, które powstaną, wykonaj półsłupek, półsłupek nawijany, słupek, półsłupek nawijany, półsłupek.

Krok szósty: zakończ robótkę, chowając włóczkę pomiędzy sploty.

Krok siódmy: wykonaj rączkę z dowolnej ilości oczek (co będzie odpowiadało jej długości), a następnie - zrób prostokąt z dwóch rzędów półsłupków.

Krok ósmy: przyszyj rączkę do koszyczka.

Koszyczek dekoracyjny

Jak zrobić koszyczek na szydełku i zyskać unikalną dekorację wnętrza? Skorzystaj z prostej instrukcji:

Krok pierwszy: przygotuj znacznik, będzie on niezbędny po to, żeby oznaczać kolejne okrążenia. Dzięki prostemu gadżetowi unikniesz pomyłki i konieczności prucia robótkim a w efekcie - zaoszczędzisz czas.

Krok drugi: wykonaj pierwsze okrążenie, tzn. zrób dwa oczka łańcuszka, a w drugim od strony szydełka - siedem półsłupków. Ostatni półsłupek oznacz markerem.

Krok trzeci: Tym razem w każdym półsłupku poprzedniego okrążenia wykonaj dwa półsłupki. W tym okrążeniu (drugim) półsłupków powinno być 14. Ponownie zaznacz ostatni półsłupek rzędu.

Krok czwarty: czas na trzecie okrążenie. W pierwszym półsłupku poprzedniego rzędu wykonaj jeden półsłupek, w drugim zaś - dwa. Tę sekwencję należy powtarzać do końca okrążenia. Finalnie półsłupków w okrążeniu trzecim powinno być 21.

Krok piąty: w okrążeniu piątym pojedyncze półsłupki wykonaj w pierwszym i drugim półsłupku, w trzecim zaś - dwa półsłupki. Sekwencję 1półsłupek-1półsłupek-2półsłupki powtarzaj do końca okrążenia (wówczas będzie ich 28).

Krok szósty: tym razem jeden półsłupek wykonujesz w okrążeniu pierwszym, drugim i trzecim, w czwartym zaś - 2 półsłupki. Powtarzaj schemat aż do końca okrążenia (35 półsłupków).

Krok siódmy: w okrążeniu szóstym w rzędzie pierwszym, drugim, trzecim i czwartym wykonaj po jednym półsłupku, w piątym - dwa półsłupki. Powtarzaj przez całe okrążenie (42 półsłupki).

Krok ósmy: zacznij szydełkować w górę, tzn. tylko przez tylną pętelkę. W ten sposób przestaniesz powiększać dno kosza i zaczniesz widzieć jego ścianki. Powtarzaj szydełkowanie w ten sposób do końca okrążenia.

Krok dziewiąty: rozpoczynając nowe okrążenie zacznij przerabiać kolejne półsłupki przez obie pętleki. Powtarzaj sekwencję aż do osiągnięcia pożądanej wysokości koszyczka.

Krok dziesiąty: koszyczek jest już gotowy? Zamknij robótkę jednym oczkiem ścisłym, a następnie sięgnij po igłę i pozostałą część włóczki schowaj pomiędzy półsłupkami.

Wskazówka: Jeśli chcesz żeby dno koszyczka było większe, zwiększ liczbę oczek w kolejnych okrążeniach.

Zastosowanie koszyczka dekoracyjnego

Koszyczek dekoracyjny hand made to świetna alternatywa dla plastikowych organizerów. Estetyczny i precyzyjnie dopasowany do potrzeb użytkownika i wnętrza, świetnie sprawdzi się w wielu pomieszczeniach. Wykonany z grubej włóczki bawełnianej lub sznurka może służyć przechowywaniu pieczywa, a miękkiej zaś, np. Himalaya Dolphin Baby - przechowywaniu niewielkich dziecięcych zabawek lub akcesoriów do włosów.

Duże znaczenie ma także wysokość koszyczka. Niskie i bardzo niskie dodatki będą świetną alternatywą dla klasycznych podkładek stołowych, zwłaszcza jeśli lubisz przechowywać na nich drobne przedmioty, nieco większe sprawdzą się np. jako osłonki na doniczki, a duże - pozwolą uporządkować przestrzeń.

Koszyczki dekoracyjne pięknie prezentują się na regałach i półkach, przy lustrze i na toaletce. Mogą służyć m.in ogznizacji kosmetyków, m.in. dlatego, że stosunkowo łatwo się je czyści.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl