Producenci

Jak zrobić chustę na szydełku?

W dobie powrotu do natury i rękodzieła, szydełkowanie i wyroby handmade stały się bardzo modne. Rozszerzył się także rodzaj wyrobów dziewiarskich. Okazuje się, że szydełko jest bardzo uniwersalnym narzędziem i można z nim robić na drutach prawie wszystko!

Najczęściej bajecznie kolorowe, niebanalne i odpowiednie do różnych stylizacji – szydełkowe chusty, bo o nich mowa, cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Wbrew pozorom wcale nie są trudno dostępne. Jeśli chcesz cieszyć się wyjątkowym elementem garderoby, koniecznie sprawdź, jak zrobić chustę na szydełku.

Wystarczy odrobina chęci i wolnego czasu, odpowiednia włóczka, szydełko i nieskomplikowany wzór – oczywiście, na początek. Z naszym poradnikiem o dzierganiu chust będziesz wiedziała niemal wszystko! Co więcej, podstawowy szablon szybko wymienisz na ten bardziej zaawansowany!

 

Dlaczego warto wydziergać chustę?

Wydaje się, że o chustach zapomniano w modzie przez jakiś czas. Zupełnie niesłusznie, gdyż odpowiednio dobrane stwarzają zupełnie nowe możliwości stylizacyjne. Masz wątpliwości, czy warto wydziergać własną chustę? To element garderoby, który jest niezwykle uniwersalnym dodatkiem. Doskonale sprawdzi się zarówno w domu, jak i podczas wyjścia na spacer w letni chłodny wieczór. Co więcej, można nosić ją na wiele sposobów. Może z powodzeniem zastąpić Ci szalik i okryć ramiona. 

 

Co musisz mieć, żeby wydziergać chustę?

Samodzielnie wydziergana chusta nie jest ani czasochłonna, ani kosztowna. Niemniej jednak – musisz się odpowiednio przygotować.

Włóczka

Niezbędna okaże się odpowiednia włóczka – jedno lub wielokolorowa. To nic innego jak przędza, która może być wykonana z różnego rodzaju włókien. Najbardziej popularne są włóczki syntetyczne i naturalne. Informacje o składzie znajdziesz na banderoli zaczepionej na motku.

Zainwestuj w surowce najwyższej jakości, takie jak wełna czy bawełna z jedwabiem, ponieważ każdy ręcznie robiony produkt powinien jak najdłużej zachować doskonałą jakość, nawet podczas intensywnego użytkowania. Pamiętaj, że zrobienie czegoś na szydełku zajmie od kilku godzin do kilkudziesięciu godzin w zależności od wielkości kawałka i złożoności wzoru. 

Jeśli oczekujesz naprawdę zaskakujących rezultatów, zdecyduj się na motki Spectra, dostępne w naszym sklepie. Przemyślane połączenie uzupełniających się kolorów, koronki i pomponów pozwoli Ci uzyskać zachwycające efekty.

Inną, odpowiednią na chustę włóczką bez wątpienia jest Sweet Roll – miękka, przyjemna dla ciała, wytrzymała i mieniąca się całą gamę pasujących do siebie kolorów.

Szydełko

Zdecydowałaś, z której włóczki będziesz chciała wydziergać swoją chustę? Czas podjąć decyzję o tym, jaki rozmiar szydełka będzie najodpowiedniejszy, byś mogła to zrobić komfortowo i estetycznie. Nie obawiaj się – jego wybór nie będzie wymagał od Ciebie specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że zapoznasz się z informacjami zamieszczonymi na banderoli. Przykładowo – włóczkę Spectra przerobisz, korzystając z szydełka w rozmiarze 8 lub 9 mm, a Sweet Roll – 5,5 mm. 

Gdzie możesz znaleźć numerację szydełek? Ich rozmiar powinien być podany na uchwycie. Musisz także wiedzieć, że każdy producent szydełka stosuje różną rozmiarówkę. Najczęściej określa się wielkość haczyka w milimetrach, ale możesz również spotkać się z numerem, który wcale nie oznacza liczby milimetrów. Wybierając tworzywo, z jakiego wykonane jest szydełko, najlepiej sprawdź, jakim jest Ci się najwygodniej posługiwać. Mogą spodobać Ci się lekkie, plastikowe szydełka lub te z ergonomiczną rączką. Zapewnią Ci one wysoki komfort pracy.

Inne akcesoria

Włóczka i szydełko to nie wszystko – niezbędne okażą się także igły i nici, warto przygotować również nożyczki. Igły z dużym oczkiem i tępym końcem będą Ci potrzebne, gdy będziesz chciał „pochować” nitki i ładnie zakończyć robótkę. Jeśli chodzi o nożyczki, to najlepiej sprawdzą się krótkie, dedykowane do haftu. Niezwykle pomocny może okazać się także centymetr, który posłuży Ci przede wszystkim do rozliczania próbki i kontrolowania wymiarów wykonywanej dzianiny.

To tylko najważniejsze akcesoria do szydełkowania, które Ci się przydadzą. Dzięki nim szydełkowanie będzie przyjemne i łatwe.

Masz już wszystkie niezbędne akcesoria i materiały? Zatem – czas sprawdzić, jak zrobić chustę na szydełku w praktyce!

 

Jak zrobić chustę na szydełku?

Zrobienie chusty na szydełku, wbrew pozorom nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Niemniej jednak musisz opanować podstawowe czynności i wiedzieć, jak zrobić oczko początkowe i oczka łańcuszka. Poniżej, krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały proces dziergania chusty – po to, by całość wyglądała jeszcze bardziej efektownie.

Zanim przystąpisz do pracy, sprawdź, w jaki sposób zrobisz nie tylko oczka łańcuszka, ale również – słupki i inne.

Oczko początkowe, czyli przygotowanie do pracy, to nic innego jak odpowiednio zaciśnięta na szydełku pętelka. Zrobisz ją, chwytając w lewą dłoń kłębek, a w prawą – nić. Następnie nić trzymaną w prawej dłoni przekładasz w taki sposób, by z nicią leżącą po lewej stronie utworzyła płaską pętelkę. To jeszcze nie koniec – włóczkę z lewej strony ułóż tak, by dzieliła pętelkę na pół, a następnie przeciągnij nić, wsuwając szydełko pod włóczkę dzielącą pętelkę.

Oczka łańcuszka zrobisz, chwytając nitkę i nakładając ją na palec wskazujący lewej ręki. Następnie musisz przytrzymać ją pozostałymi palcami. Wówczas będziesz musiał złapać nitkę szydełkiem i przeciągnąć przez pętelkę. Ostatnim zadaniem będzie dopasowanie rozmiaru oczka. Tu masz pełną swobodę – robisz to, przeciągając nitkę z motka.

Oczko ścisłe wykonasz na łańcuszku, wbijając szydełko w drugie oczko od szydełka. Następnie – złap nitkę, która znajduje się na Twoim palcu wskazującym (konkretnie – nitkę z motka) i przeciągnij przez oczko łańcuszka. Kolejny krok to przeciągnięcie nici przez oczko łańcuszka. W taki sposób powstaną dwie pętelki. Musisz zatem złapać nić i przeciągnąć ją przez pierwszą z nich – tak powstanie oczko ścisłe.

Słupki wykonasz, wbijając się w środek kółeczka i nabierając nić w taki sposób, by utworzyć aż trzy pętelki. Następnie, łapiesz szydełkiem tylko dwie z nich i przewlekasz przez nie nić. Po tej czynności na szydełku powinny zostać Ci tylko dwa oczka. Następnie powtórz zadanie tak, by zostało tylko jedno oczko. Twój słupek jest gotowy.

Słupek podwójnie nawijany wykonasz, nawijając dwa razy włóczkę na szydełko, a następnie, wbijając się w środek oczka, w którym ten słupek powstanie. Przeciągnij włóczkę tak, by powstały cztery pętelki, a następnie – ponownie przeciągnij nić, tym razem przez dwie pierwsze. Powtarzaj czynność do momentu pozostania dwóch ostatnich pętelek – wówczas przeciągniesz włóczkę po raz ostatni, a Twój słupek będzie gotowy!

Słupek reliefowy zrobisz, nawijając nitkę na szydełko od przedniej strony robótki, za nóżkę słupka poprzedniego rzędu. Następnie wróć szydełkiem na poprzednią stronę robótki i złap nitkę tak, jak gdybyś robiła zwykły słupek. Zacznij od oczek, wbij się szydełkiem od tyłu, a później – wróć na wewnętrzną stronę robótki. Złap nitkę i zrób słupek.

 

Popularne kształty chust 

Chusty szydełkuje w kilku różnych kształtach. Będą one różnie układać się na ciele i pełnić inne funkcje. Do najpopularniejszych z nich należą:

chusty trójkątne – są bardzo łatwe w wykonaniu, a wielobarwne włóczki wspaniale się na niej łączą. Taki model doskonale leży na ramionach, a jego cienkie końce łatwo można wiązać.

chusty półokrągłe - ładnym łukiem układają się na plecach. Ten model spodoba się tym, dla których kształt trójkąta jest zbyt kancisty.

prostokątny szal, który jest klasyką gatunku. To najprostszy kształt do wykonania i nadaje się idealnie do rozpoczęcia przygody z szydełkowaniem chust. 

łukowaty kształt – łączy w sobie półkole i prostokąt. Dzięki temu chusta kształtem przypomina bolerko. 

 

Chusta na szydełku – krok po kroku

Jak zrobić chustę na szydełku, krok po kroku? Zacznij od zrobienia oczka początkowego. Następnie – wykonaj cztery oczka łańcuszka i zrób oczko ścisłe. Widzisz – zaledwie kilka kroków wystarczyło, byś mogła zacząć przerabiać pierwszy rząd prostej chusty trójkątnej!

Pierwszy rząd będziesz przerabiała w przygotowanym przed chwilą kółeczku. Ponownie zrób cztery oczka łańcuszka i zapamiętaj – w taki sposób będziesz zaczynała każdy kolejny rząd. Czas na słupki – zacznij je robić, wbijając się w środek kółeczka i postępując zgodnie z zamieszczoną wcześniej instrukcją. Takich słupków na tym etapie dziergania musisz wykonać cztery. Kolejny krok to dwa oczka i cztery słupki. Rząd należy zakończyć słupkiem podwójnie nawijanym.

Najtrudniejszym elementem chusty okazują się słupki reliefowe. Na tym etapie musisz wykonać ich cztery. Później, u szczytu chusty wykonaj dwa oczka łańcuszka i dwa słupki, wbij szydełko pod oczka łańcuszka z poprzedniego rzędu i wykonaj ponownie cztery słupki reliefowe.

U szczytu chusty zawsze będziesz przerabiała nić tak samo – dwa słupki, dwa oczka i dwa słupki. Następnie wykonaj cztery słupki reliefowe. Obróć swoją chustę i zacznij kolejny rząd.

Kolejne rzędy zaczynasz we wspomniany już sposób, a na szczycie chusty dziergasz na przemian oczka łańcuszka i słupki, a na brzegu – jedno oczko, jeden słupek i jeden słupek podwójnie nawijany. W rzędzie szóstym i ósmym wykonasz słupki reliefowe, a następnie – do samego końca, a więc do uzyskania pożądanego rozmiaru, będziesz powtarzała rzędy od trzeciego do ósmego.

Już wiesz, jak zrobić chustę na szydełku? Pamiętaj, że każda kolejna może być inna – wszystko zależy od rozmiaru, ułożenia wzorów i przede wszystkim – włóczki. Decydując się na wielokolorowy motek, możesz mieć pewność – żaden projekt się nie powtórzy! Bogaty wybór włóczek znajdziesz w naszym sklepie. Chusta wykonana przy użyciu naszych motków to prosty i niezwykle efektowny projekt na szydełko. Ma wiele zastosowań i może Ci świetnie służyć na wiele różnych sposobów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl